Jeżeli tęsknisz za zielenią, odrobinę cieplejszym klimatem, kochasz tropikalną roślinność i...lemury, Palmiarnia w Wałbrzychu powinna znaleźć się na Twojej liście miejsc wartych odwiedzenia. Warto dodać, że obiekt ten liczy sobie już ponad 100 lat i należy do jednych z najstarszych tego typu w Polsce. Wycieczka do tego miejsca jest świetnym uzupełnieniem spaceru w okolicach Zamku Książ, zwłaszcza że do tych obiektów obowiązuje jeden bilet. Do palmiarni możemy dostać się samochodem lub podążając czerwoną ścieżką spacerową od węzła szlaków pod Zamkiem Książ.

Powstanie palmiarni

Inicjatorem powstania tego zimowego ogrodu był Jan Henryk XV,  jeden z ostatnich przedstawicieli rodu Hochbergów, który mieszkał w Zamku Książ. Palmiarnia była pięknym symbolem miłości oraz prezentem dla ukochanej żony księcia – Daisy, która była wielką miłośniczką kwiatów, zwłaszcza tych oryginalnych. Warto wspomnieć o pewnej ciekawostce - palmiarnia była także źródłem owoców i warzyw do książęcej kuchni.

Zwiedzanie

Na samym początku musimy przygotować się na wilgoć, która jest nieodzownym elementem tropikalnego lasu, do którego wkraczamy na samym początku. Ogromne palmy i liście, dla których trzeba zadzierać głowę do góry, żeby zobaczyć ich rozłożystość, witają nas zaraz po przejściu przez główną bramę. Spacerując kolejnymi zielonymi korytarzami, możemy zobaczyć wystający spośród liści tuf wulkaniczny Etny, sprowadzany specjalnie z Sycylii. Gdzieniegdzie do naszych uszu dobiega dźwięk strumyków i małych wodospadów płynących pomiędzy kwiatami – w niektórych leniwie odpoczywają żółwie. Miłośnicy zwierząt mogą spotkać tutaj także egzotyczne ryby, lemury oraz pawie. Obecnie w palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych: azjatyckie fikusy i bambusy, afrykańskie byliny, cytrusy z Morza Śródziemnego, australijskie eukaliptusy, czy agawy i kaktusy z Ameryki Środkowej. Szczególnym miejscem w palmiarni jest stała wystawa drzewek Bonsai, która w swojej kolekcji ma niecodzienny okaz, jakim jest aż 200-letni jałowiec. Miłośnicy kawy mogą odpocząć w czasie spaceru w urokliwej kawiarni „Pod Palmami”, gdzie do aromatycznej kawy można zakupić domowe ciasto.

Najważniejsze informacje

Palmiarnia mieści się przy ul. Wrocławskiej 158 w Wałbrzychu. W cenie biletu na Zamek Książ mamy także wejście do palmiarni, co ciekawe, nie musimy z niego skorzystać od razu, ponieważ jest ważny przez cały rok. Jeżeli nie lubisz stać w kolejkach, bilety można zakupić także online.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

DodajArtykul

Zabytki

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.