Górny Śląsk może pochwalić się jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Mowa tutaj oczywiście o Zamku w Pszczynie. Ten leżący nieopodal pszczyńskiego rynku pałac, ma długą i ciekawą historię, która z pewnością zaintryguje każdego. Tego i kilku cennych ciekawostek dowiecie się, odwiedzając zamek. Ale, zanim staniecie przez zamkową bramą, poniżej znajdziecie parę najważniejszych informacji, o tym, co tam na Was czeka.

Dzieje zamku

Historia zamku sięga już początków XV wieku - powstał on w miejscu gotyckiego zamku obronnego, o czym świadczą udokumentowane wzmianki o obronie przed najazdami husytów w 1433 roku. Styl pałacu na przestrzeni wieków ulegał zmianom, początkowo zamek gotycki został przebudowany w stylu renesansowym, następnie w stylu barokowym, aby uzyskać swój obecny kształt w stylu neobarokowym. Okres II wojny światowej obszedł się bardzo łagodnie z zamkiem - w czasie wojennych zawirowań wnętrza oraz ich wyposażenie ocalało w 80%. Już w 1946 roku kompleks został otwarty dla turystów, pełniąc funkcje muzeum.

Zwiedzanie

Czas zwiedzania to około 3 godzin, a nawet i więcej – pamiętajmy, że oprócz zamku czeka na nas ogromny zespół parkowy w stylu angielskim. Do wystaw stałych muzeum należą: Wnętrza XIX i XX wieku, Zbrojownia, Gabinet  Miniatur, Znane i  Nieznane, Galeria Portretów, Sala Polska im. Księcia Józefa Poniatowskiego, Stajnie Książęce w Pszczynie. Dzięki audioprzewodnikom muzeum można zwiedzać w dostosowanym do siebie tempie. Muzeum w swojej ofercie ma darmową aplikację mobilna na swój telefon, dostępną w Google Play czy App Store, która można pobrać i aktywować za pomocą kodu QR przy kasie zamkowej. Audioprzewodnik jest bardzo urozmaicony, oprócz historii zamku, konkretnych pomieszczeń oraz eksponatów usłyszymy także fragmenty wspomnień rodziny książęcej.

Ważne informacje

Muzeum jest czynne od wtorku do piątku, w godzinach od 10:00-16:00, w weekend od godziny 10:00-17:00, w poniedziałki jest zamknięte dla zwiedzających. Ceny biletów:  Wnętrza XIX i XX wieku – 20 zł normalny, 11 zł ulgowy, Zbrojownia – 6 zł normalny, 3,50 ulgowy, Stajnie Książęce  - 7 zł normalny, 4 zł ulgowy.

Ciekawostki

Słuchajcie uważnie audioprzewodnika, a dowiecie się np. dlaczego wjazd do zamku wyłożono drewnianą kostką, gdzie znajdują się sekretne korytarze i co było wielką pasją właścicieli Pszczyny.  Jeśli po zwiedzaniu będziecie chcieli chwilę odpocząć, to koniecznie wybierzcie się na wyspę w Parku Zamkowym – tam w miejscu pawilonu herbacianego powstała urocza herbaciarnia „Daisy”, gdzie w sezonie letnim można wygodnie rozsiąść się w rozległym ogródku.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

DodajArtykul

Zabytki

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.