Co może się wydarzyć, kiedy spotkają się ze sobą prawdziwi pasjonaci historii? Na pewno powstanie coś, co jest tworzone z sercem. I tak właśnie powstało Centrum Wikingów i Słowian „Wolin – Jomsborg- Wineta”. Ale co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Centrum to nic innego jak rekonstrukcja wczesnośredniowiecznej zabudowy Wolina. Wszystko to tworzone jest na podstawie badań archeologicznych, które prowadzone są w mieście od ponad 100 lat. Nazwa skansenu nawiązuje do średniowiecznych osad leżących u ujścia Odry do Bałtyku, właśnie w pobliżu Wolina.  

Co znajdziemy w skansenie?

To, co przykuwa od razu uwagę, to samo wejście na teren skansenu, który otoczony jest drewnianą palisadą. Przekraczając wejście do wioski, od razu przenosimy się w czasie, zostawiając za sobą współczesny świat. Znajdziemy tu rekonstrukcje chat, zarówno mieszkalnych, jak i rzemieślniczych. Jedną z najlepszych rzeczy w tym miejscu jest możliwość dotknięcia historii. Do każdego miejsca możemy wejść i wszystkiego można dotknąć, sprawdzając jak działa. Wchodząc do repliki chaty, zobaczymy jak wyglądały meble i przedmioty codziennego użytku w IX wieku. Tuż przy nabrzeżu portowym możemy zobaczyć ogromną łódź „Orzeł Jumne”, która jest rekonstrukcją XII wiecznej łodzi słowiańskiej. Co ciekawe, łódź pływa i od 2009 roku odwiedziła nie tylko nasze rodzimy porty, ale także zawinęła do Niemiec, Szwecji i Danii. Uwagę przyciągają też mieszkańcy wioski, którzy swoimi strojami podkreślają średniowieczny klimat skansenu. Możemy podejrzeć też, jak zajmują się rzemiosłem, a każdy z nich ma w zanadrzu wiele ciekawostek historycznych, których ciężko szukać w podręcznikach. Do zwiedzania jest bardzo dużo, więc jeśli zgłodniejemy i chcemy chwilę odpocząć, możemy spróbować pajdy, kwasu chlebowego, wypiekanej na naszych oczach bułki ze śledziem lub jagodami, których zapach roznosi się po wiosce. Warto zwiedzając wypróbować swoich możliwości w łucznictwie, przymierzyć zbroję lub nauczyć się pisania runów.

Festiwal Słowian i Wikingów

Niesamowita impreza, która odbywa się co roku w sierpniu na terenie skansenu. Warto wybrać się tam, aby zobaczyć ponad tysiąc fanów wczesnośredniowiecznej kultury nadbałtyckiej, którzy uczestniczą w tej niecodziennej rekonstrukcji historycznej, przyjeżdżając z różnych krańców Europy. W czasie festiwalu mamy szansę doświadczyć prawdziwego słowiańskiego klimatu, zobaczyć spektakularne inscenizacje bitew Wikingów i Słowian, przedstawienia kluczowych, dawnych obrzędów ślubu czy pogrzebu. Uczestnicy festiwalu mogą wypróbować swoich sił w rzemiośle, wytwarzając przedmioty codziennego użytku.

Najważniejsze informacje

Godziny otwarcia Skansenu: kwiecień-czerwiec 10.00-16.00, lipiec – sierpień 10.00 – 18.00, wrzesień – październik 10.00 – 16.00, ostatnie bilety sprzedawane są na 30 minut przed zamknięciem skansenu Cena biletów: normalny: 14,00 zł, ulgowy: 11,00 zł. Adres Skansenu Wyspa Ostrów Recław 37, 72-410 Wolin.          

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

DodajArtykul

Zabytki

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.