Piękna szeroka kaskada wód spadająca z ponad 13 metrów cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów już od wielu lat. Pomimo że jest drugim co do wysokości wodospadem w polskich Karkonoszach, nie ustępuje swoim urokiem innym atrakcjom turystycznym leżącym na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Wodospad Szklarki położony jest tuż przed wjazdem do Szklarskiej Poręby, nieopodal drogi krajowej nr 3. Pamiętajmy, że za wstęp na teren Karkonoskiego Parku Narodowego obowiązuje nas opłata. Do wyboru mamy dwie opcje wędrówki do naszego celu. Pierwsza jest dobrym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi w wózkach, ponieważ nad wodospad prowadzi wygodna szeroka ścieżka, którą można przejść spokojnym 15-minutowym spacerem. Rozpoczynamy go tuż przy parkingu, przy drodze krajowej nr 3, gdzie znajdziemy także kasę z biletami wejścia na teren parku. Jeżeli jednak lubimy odrobinę bardziej się zmęczyć, możemy wybrać drugą opcję, która rozpoczyna się w Szklarskiej Porębie, na ulicy 1 Maja. Zmotoryzowani mogą zostawić samochód na parkingu tuż przy Karczmie Hutnika. Od tego miejsca czeka nas około 2-kilometrowy spacer czarnym szlakiem w dół do wodospadu. Całość nie powinna nam zająć więcej niż godzinę, chociaż w drodze powrotnej czeka nas małe podeście pod górkę.

Nasz cel usłyszymy szybciej, niż zobaczymy – odgłos gwałtownie spadającej wody niesie się daleko. Przy wodospadzie znajdziemy małe schronisko PTTK o urokliwej nazwie „Kochanówka”. Warto wejść na niewielką metalową platformę, leżącą tuż przy schronisku, z której będziemy mieć bardzo dobry widok na wodospad. Jeżeli jesteście ciekawi, skąd pochodzi nazwa wodospadu, koniecznie sprawdźcie legendę o Szklarzu, jego córce oraz duchu gór…

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

Rzeki i jeziora

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.