Będąc w Wolińskim Parku Narodowym jednym z ciekawych punktów wartych odwiedzenia jest Jezioro Turkusowe, leżące nieopodal Międzyzdrojów. Dlaczego akurat to jezioro jest takie szczególne? Jak sama nazwa wskazuje, ma dość niecodzienny kolor, który zmienia się w zależności od pory dnia i padającego na nie światła. Czasami jest bardziej zielone, szmaragdowe, a innym razem intensywnie turkusowe. Skąd ta nietypowa barwa? Jezioro jest pozostałością przedwojennej kopalni kredy i to jego dno wpływa na ten niesamowity kolor. Jak? Odbijające się od wody promienie słoneczne nabierają niecodziennych barw dzięki białemu wapnu, które spoczywa właśnie na dnie.

Co znajdziemy nad jeziorem? Dużym plusem jest spory parking, gdzie możemy zostawić samochód. Tuż obok niego zobaczymy pierwsze tabliczki z oznaczeniami szlaków turystycznych, w tym szlak wiodący wokół jeziora. Warto zatrzymać się na chwilę przy dużej tablicy z mapą turystyczną oraz opisem Jeziora Turkusowego. Wystarczy zrobić parę kroków, aby naszym oczom ukazała się niesamowita tafla jeziora. Jeśli wybierzemy się szlakiem wiodącym wokół jeziora, możemy dojść do punktu widokowego, oraz przespacerować się przez Wzgórza Lubińsko-Wapiennickie. Całość wędrówki nie powinna nam zająć więcej niż 30 minut. Ważna informacja – w jeziorze nie wolno ani wędkować, ani pływać.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

DodajArtykul

Rzeki i jeziora

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.