Filmowe plenery nad Bobrem

Dolny Śląsk pełen jest pamiątek po niemieckich mieszkańcach tych ziem. Charakterystyczne domy, plany miast, pomniki i protestanckie cmentarze. Wśród tych architektonicznych świadków historii, jedna z budowli odznacza się szczególnie. To zapora wodna na rzece Bóbr w Pilchowicach.

Wielkością i stażem ustępuje w Polsce tylko zaporze w Solinie. Jednak w odróżnieniu do swojej bieszczadzkiej koleżanki, w całości wykonana jest z kamienia. Budowana w latach 1904-1912 miała chronić (i nadal chroni) przed powodziami. Oparła się działaniu żywiołu w 1977, 1997 i pewnie zrobi to jeszcze nie jeden raz. Jednak jej funkcja ochronna nie jest jedyną. Woda wydostająca się z kanałów wspomaga powoduje pracę generatorów umieszczonych w budynku elektrowni, u stóp zapory. Sama elektrownia nie jest dostępna dla zwiedzających, warto jednak przespacerować się w jej kierunku, by przekonać się, że 62 metry wysokości, to naprawdę wysoko.

Na szczyt budowli można dostać się pieszo, boczną ścieżką, rozpoczynając wędrówkę właśnie przy elektrowni. Można też wjechać samochodem, zostawić go na płatnym parkingu i już z góry podziwiać piękne widoki spacerując po koronie, a także w kierunku nieczynnej już stacji kolejowej i żelaznego mostu, o długości 135 metrów, zawieszonego 50 metrów nad dnem jeziora.

Uważni obserwatorzy, szczególnie wielbiciele kina i gier komputerowych, odnajdą tutaj wiele elementów z „alternatywnej rzeczywistości”. To właśnie w tych miejsca przeżywał swoje przygody detektyw Paul Prospero z gry komputerowej „Zaginięcie Ethana Cartera”. W tych ciekawych miejscach kręcone były również sceny z takich klasyków jak „Skąpani w ogniu”, „Trick” czy „Jak rozpętałem II wojnę światową”. Dla żądnych emocji ciekawe mogą być spacery śladami komisarza Iwanowicza, bohatera kryminału „Zapora” Huberta Hendera. A jeśli ktoś zwyczajnie chce odpocząć na łonie natury, wystarczy udać się do przystani, wypożyczyć rower wodny, kajak albo łódkę, wypłynąć na środek jeziora i napawać się pięknem tego miejsca.

Autorka zdjęć i tekstu - Bogusława Bandyk

Rzeki i jeziora

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.