Tropie – sanktuarium świętych Andrzeja Świerada i Benedykta. Święci Andrzej Świerad i Benedykt są mało znani i rzadko wspominani w Kościele.  Kult tych mnichów jest bardzo żywy w okolicach Tropia, niedaleko Nowego Sącza nad Jeziorem Czchowskim gdzie w X wieku przybyli z klasztoru benedyktyńskiego z niedalekiej Nitry (obecnie Słowacja) by prowadzić tu życie pustelnicze.

Maleńki Kościółek świętego Andrzeja Świerada i świętego Benedykta jest jednym z najcenniejszych zabytków Małopolski. Najstarsze jego fragmenty pochodzą z lat 1080-1090. Romańskie prezbiterium datuje się na rok 1083, chociaż nawa świątyni jest już późniejsza, powstała w XIV wieku. Wewnątrz znajdują się cenne romańskie polichromie oraz obraz Matki Boskiej ze św. Katarzyną i św. Barbarą datowany na przełom XV i XVI wieku. Cudowne dla oka  jest położenie kościoła na wzgórzu ponad taflą wody jeziora, dzięki czemu przedstawia się piękny widok.

Kilkaset metrów dalej drogą możemy przespacerować się do małej kapliczki wyżłobionej w skale w miejscu dawnej pustelni. Jest też źródło, którego woda (jak podają wierzenia) ma moc uzdrawiającą.

Obok sanktuarium jest jeszcze jedna atrakcja, zupełnie innego rodzaju – przeprawa promowa przez Dunajec

Więcej informacji na temat miejsca można przeczytać na stronie: http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/

Autorka tekstu - Renata Gontarz

Autor zdjęć - Zbigniew Gontarz

 

DodajArtykul

Obiekty sakralne

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.