Na malowniczych zboczach góry Tabor, tuż nad urokliwą miejscowością Niedzica, kryje się niezwykłe miejsce, które skrywa historię pełną tajemnic i sentymentalnych wspomnień – Cmentarz Rodziny Salamonów. Ten niepozorny cmentarz, położony zaledwie pół kilometra od słynnego Zamku Niedzica, zasługuje na uwagę każdego, kto pragnie odkryć fascynującą historię tej rodziny oraz cieszyć się malowniczym widokiem wapiennych skał.

Dramatyczne Losy Salamonów

Historia rodziny Salamonów, wieloletnich właścicieli zamku w Niedzicy, choć nasycona pięknymi chwilami, przybierała także mroczne oblicze. Po II wojnie światowej, losy Salamonów uległy tragicznemu zwrotowi. W wyniku reformy rolnej majątek Salamonów został upaństwowiony, a członkowie rodziny stali się obiektami represji ze strony węgierskich władz komunistycznych. Hrabina Ilona Bethlen Salamon, ostatnia właścicielka zamku, musiała opuścić Niedzicę pod koniec wojny. Pomimo utraty majątku, pozostała wierna pamięci o ukochanym miejscu, zakładając w 1936 roku cmentarz rodziny pod skałą Groby. Jednakże, los nie oszczędził tej szlachetnej linii. Syn hrabiny, Geza Salamon, trafił do węgierskiego więzienia, a najmłodsza córka Ewy, hrabia László Teleki, również znalazł się za kratkami. Ewa nie miała możliwości wyjazdu do Szwajcarii, gdzie przebywały ich dzieci. Rodzina, rozdzielona i naznaczona tragedią, miała nadzieję na ponowne spotkanie po wyjściu z więzienia hrabiego Teleki. Niestety, marzenia zostały pokiereszowane przez katastrofę kolejową, która pochłonęła życie małżonków. Hrabina Ilona zmarła w 1964 roku w przytułku na Węgrzech, oddzielona od ukochanej Niedzicy. W 1977 roku jej syn, Geza, potajemnie przewiózł prochy matki do Polski i pochował na rodzinnym cmentarzu pod skałą Groby.

Jak Znaleźć Cmentarz Salamonów?

Odnalezienie Cmentarza Salamonów pod skałą Groby nie będzie wyzwaniem, a sam spacer do tego urokliwego miejsca zajmie jedynie kilka minut. Znajduje się on zaledwie 500 metrów od parkingu zamku w Niedzicy. Rozpoczynając naszą podróż, kierujemy się ulicą Zamkową w stronę Karczmy "Hajduk". Tam odbijamy w lewo, podchodzimy delikatnie w górę ulicą Profesorską, a następnie skręcamy w prawo w ulicę Salamonów. Pod koniec tej malowniczej uliczki, po prawej stronie, ukryty jest Cmentarz Salamonów. Wejście jest darmowe, a dla wygody odwiedzających jest możliwość zaparkowania samochodu. Spacerując po tej krótkiej trasie, nie tylko oddamy hołd Salamonom, lecz także zanurzymy się w atmosferze unikalnego dziedzictwa tego urokliwego zakątka Pienin.

Cmentarz Salamonów, otoczony malowniczymi krajobrazami Pienin, staje się nie tylko miejscem spoczynku dla szlacheckiej rodziny, ale również symbolem przetrwania w obliczu tragicznych wydarzeń. Położony pod wapienną skałą Groby, cmentarz nabiera dodatkowego wymiaru tajemniczości. Spacerując aleją tego niewielkiego cmentarza, można poczuć unikalną atmosferę historii, która tkwi w każdym nagrobku. Cmentarz Rodziny Salamonów w Niedzicy to miejsce, w którym historia splata się z dramatem, a pamięć o nich trwa w sercach tych, którzy odkrywają tę niezwykłą przeszłość.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

Obiekty sakralne

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.