Wędrując po karkonoskich szlakach, nie sposób nie poświęcić chociaż jednego dnia na zwiedzenie Karpacza – miasta zaliczanego do jednego z najbardziej znanych ośrodków turystycznych tych okolic. Jedną z chętnie odwiedzanych atrakcji Karpacza jest średniowieczna Świątynia Wang, uznawana za jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce.

Co kryje się pod tą niecodzienną nazwą?   

Średniowieczna Świątynia Wang położona jest w Karpaczu Górnym, ale zanim tam trafiła, odbyła bardzo długą podróż, aż z Norwegii. To właśnie tam na przełomie XII i XIII wieku została zbudowana z sosnowych bali w miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem Vangsmjøsa. Warto wspomnieć, że konstrukcja całego kościoła powstała bez użycia gwoździ, wszystko połączono za pomocą złączy ciesielskich. Budowa kościoła przypadła na czasy wczesnej chrystianizacji Skandynawii, dlatego jego architektura łączy ze sobą ludową sztukę nordycką oraz elementy sztuki romańskiej. Dlaczego świątynia trafiła do Karpacza? Z początkiem XIX wieku stała się za mała na potrzeby ludności Vang, która chcąc pokryć koszty budowy nowego, sprzedała kościół, a ten miał trafić do berlińskiego muzeum, lecz dzięki przekonaniom hrabiny Fryderyki von Raden został przywieziony w 1842 roku do Karpacza.

Co znajdziemy we wnętrzu świątyni?

To co przykuwa uwagę od razu po przekroczeniu progu świątyni to cztery drewniane kolumny, które prawdopodobnie mogły kiedyś służyć jako maszty na łodziach wikingów. Uwaga zwiedzających skupia się na niesamowitym skandynawskim zdobnictwie – w kościele znajdziemy wizerunki węży, smoki, nordyckie lwy, a nawet twarze wikingów z rozdwojonymi językami. Jeśli uważnie się przyjrzymy, to w portalach znajdziemy scenkę przedstawiającą położoną ósemkę, którą rozrywają uskrzydlone smoki - scena ta może symbolizować walkę dobra ze złem. Na jednym z portali znajdziemy także prawdziwe pismo runiczne. Szczyty dachowe także nawiązują do łodzi wikingów – mają kształt otwartych smoczych paszczy. Wokół kościoła biegnie okrężne przejście, które dawniej służyło jako ochrona przed zimnem, było miejscem pokuty oraz zostawiano tam broń.  Nowym elementem, który pojawił się przy kościele, jest wieża zbudowana z granitu śląskiego - ma ona a zadanie chronić świątynie przed silnymi podmuchami wiatru od strony Śnieżki. 

Ważne informacje

Zwiedzanie świątyni w okresie od 15 kwietnia do 31 października jest możliwe w godzinach od 09:00 do 18:00, w pozostałe miesiące od 09:00 do 17:00. Opłaty za zwiedzanie kościoła to: 5 zł – dzieci od 6 lat, uczniowie, studenci do 26 lat, 10 zł – dorośli, 5 zł – kamera, foto, 2 zł – jeśli chcemy zwiedzić tylko plac kościelny. W pobliżu kościoła znajdziemy punkt wejściowy na Śnieżkę oraz inne główne szlaki w Karkonoszach.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

DodajArtykul

Obiekty sakralne

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.