Rożnów to wieś letniskowa w Małopolsce nad Dunajcem w powiecie nowosądeckim. Od nazwy miejscowości wzięły też nazwę tutejsze jezioro Rożnowskie, a także cała okolica, która na mapach i w atlasach nazywana jest Pogórzem Rożnowskim. Przyjeżdżających turystów i wczasowiczów przyciągają tu plaże nad jeziorem, trasy spacerowe, ładne widoki rozciągające się z niewysokich wzniesień, a także znajdujące się w niedalekiej odległości ciekawe inne atrakcje jak między innymi zamek Tropsztyn i sanktuarium św. Andrzeja Świerada w Tropiu.

Sam Rożnów był niegdyś własnością rodu Gryfitów, a początki istnienia wsi datuje się na XIII wiek. W XIV wieku wybudowano tu gotycki zamek, który przez pewien czas był w posiadaniu słynnego rycerza Zawiszy Czarnego. Niestety w 1474 roku budowla ta popadła w ruinę. Dziś zostały po zamku już tylko bardzo niewielkie szczątki i gdyby nie tablica informacyjna nikt nie domyśliłby się, że kiedyś stało tu coś ważnego. Nieco więcej zachowało się z dawnej szesnastowiecznej twierdzy Tarnowskich. Do naszych czasów szachowała się tak zwana beluarda, czyli bastion obronny z otworami strzelniczymi.

Spośród innych zabytków Rożnowa warto wspomnieć dziewiętnastowieczny dwór Stadnickich i siedemnastowieczny drewniany kościół św. Wojciecha. Ciekawostką krajobrazową jest też zapora wodna na Dunajcu, dzięki której powstało tutejsze jezioro.

Autorka tekstu: Renata Gontarz
Autor zdjęć: Zbigniew Gontarz

Autorzy strony : https://propozycjenadzis.blogspot.com/

DodajArtykul

Miejscowości

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.