Lipnica Murowana - ta nieduża wieś w województwie małopolskim niedaleko Nowego Wiśnicza ma bardzo bogatą historię i dużo interesujących zabytków. Co ciekawe od XIV wieku aż do 1934 była miastem. Wbrew nazwie przez długi czas przeważała tu architektura drewniana, a w XIX wieku stał w miejscowości tylko jeden murowany dom. 

W małej Lipnicy, która liczy niecały 1000 osób ludności są aż trzy zabytkowe kościoły. Najpiękniejsza perełka to drewniany kościół cmentarny św. Leonarda. O jego niezwykłej wartości świadczy fakt wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Świątynia pochodzi prawdopodobnie z XV wieku, chociaż niektóre elementy mogą być znacznie starsze. W ścianie prezbiterium widnieje data 1203. Jest jednym z najcenniejszych drewnianych gotyckich kościołów w Polsce. Orientowany (ołtarz skierowany ku wschodowi) o konstrukcji zrębowej. Pierwotnie istniały tu trzy zabytkowe tryptyki. Ze względu na ochronę przed kradzieżami oryginały zostały umieszczone w muzeum w Tarnowie, a w Lipnickiej świątyni umieszczono ich kopie. Uwagę przyciągają też gotyckie rzeźby i cenne polichromie.

Prócz kościoła św. Leonarda w Lipnicy warto zobaczyć też gotycki kościół św. Andrzeja z XIV wieku i  barokowy kościół św. Szymona z Lipnicy z XVII wieku. Ładnie prezentują się też dobrze zachowane drewniane domy z podcieniami na Rynku.

Najsłynniejszą imprezą cykliczną w Lipnicy Murowanej jest coroczny konkurs palm wielkanocnych. Najwyższe z nich mierzą około 30 metrów wysokości.

 

Autorka tekstu - Renata Gontarz

Autor zdjęć - Zbigniew Gontarz

 

Miejscowości

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.