Ujsoły to wieś w Beskidzie Żywieckim, położona niedaleko granicy polsko-słowackiej. Mieszka tu nieco ponad 2000 osób, jednakże turystów przewijających się przez okolicę w ciągu roku jest znacznie więcej. Wybierając się w te rejony, nie sposób ograniczyć się do samej wsi. Gmina Ujsoły daje przyjezdnym cały wachlarz atrakcji.

Historia osady Ujsoły

Etymologia nazwy wsi wiąże się z jej położeniem nad rzeką Sołą. Osada została założona w XVI w. przez pasterzy bałkańskich. Wypas owiec ma tu zatem bardzo silną tradycję i zajmuje nadal ważne miejsce w życiu regionu. Co roku odbywają się tu uroczyste zwyki (wiosną) i redyki pasterskie (jesienią). W sezonie warto zajrzeć do bacówki i kupić świeże regionalne sery – oscypki, bryndzę i bundz.

Mieszkańcy od wieków żyli tu w zgodzie, ale bliskość granicy i szlaków handlowych sprzyjała także działalności zbójników (grasował tu niejaki Wyderka z Ujsół). W XIX w. Ujsoły zaczęły się rozwijać także przemysłowo. Powstała huta szkła i nowoczesny tartak, który dzięki uporowi mieszkańców przetrwał okupację niemiecką. Obecnie zarówno wieś, jak i cała gmina, zajmuje się działalnością turystyczną.

Turystyka piesza w gminie Ujsoły

Wystarczy spojrzeć na mapę Beskidu Żywieckiego, aby dostrzec, że Ujsoły, Złatnia, Glinka czy Soblówka są świetnym miejscem wypadowym na górskie szlaki. Można stąd dojść do kilku schronisk, takich jak:

- Bacówka PTTK na Hali Rycerzowej (1117 m n.p.m.);

- Bacówka PTTK Krawców Wierch (1041 m n.p.m.);

- Schronisko PTTK na Rysiance (1254 m n.p.m.);

- Schronisko PTTK Hala Lipowska (1269 m n.p.m.);

- Schronisko PTTK na Hali Boraczej (849 m n.p.m.).

Szlaki prowadzą także na wiele okolicznych szczytów, a także łączą się z trasami słowackimi. Dla bardziej wprawionych wędrowców wyjazd w okolice Ujsół może być zatem nie lada gratką.

Baza noclegowa w Ujsołach i okolicy

Wprawdzie na próżno szukać tu hoteli, ale baza kwater i pensjonatów jest całkiem spora. Bez trudu można tu znaleźć pokoje o różnym standardzie oraz całe domki do wynajęcia. Ponadto Nadleśnictwo Ujsoły przygotowało dla turystów całą masę miejsc biwakowych, położonych często przy szlakach górskich w samym lesie. Niektóre przeznaczone są wyłącznie do biwakowania z namiotem, ale do kilku można dojechać także samochodem. Miejsca biwakowe są tu bardzo zadbane, a na gości czekają najczęściej drewniane ławy, wiaty i miejsce na ognisko.

W gminie Ujsoły znajdzie coś dla siebie każdy, kto kocha góry i przyrodę. Piękne lasy, szemrzące strumyki oraz zapach tutejszej roślinności zachwycają i sprawiają, że niezmiennie chce się tu wracać.

Autorka zdjęć i tekstu: Agnieszka Soszka

Miejscowości

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.