Różanka - wieś w województwie lubelskim położona nieopodal Włodawy. Założona została w 1506 roku a obecnie liczy około 1000 mieszkańców i usytuowana jest nad rzeką Bug. Znajdują się tu pozostałości pałacu, który uległ zniszczeniu podczas I Wojny Światowej. Charakterystyczny jest wjazd do wsi przez murowaną bramę o dwumetrowej wysokości. Centralną część Różanki stanowi kościół parafialny górujący nad miejscowością.

 

Neogotycki kościół w Różance pod wezwaniem Św. Augustyna (1908-1913)

 

Różaniecki kościół parafialny pod wezwaniem Św. Augustyna wzniesiony w latach 1908-1913, w stylu neogotyckim. Kościół ufundowali Róża i Adam August Zamoyscy. Architektura świątyni bogata w ciekawe detale, przywodzi na myśl raczej zamki i pałace niż obiekty sakralne. W kościele znajduje się neogotycki ołtarz, wykonany w latach 1929-1930. Ołtarz boczny zdobi kopia obrazu Matki Boskiej Kodeńskiej z 1908 roku.

 

 

 

Miejscowości

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.