Zwiedzanie szlaku śladami Jana Kochanowskiego naturalnie kojarzy się z Czarnolasem oraz Zwoleniem. Nieopodal nich warto odwiedzić także kolejną mazowiecką miejscowość - Sycynę, czyli miejsce urodzenia poety. Warto zaplanować odwiedzenie Sycyny na początku, by wycieczka nabrala chronologii.

Sycyna, a właściwie Sycyna Północna to obecnie mała miejscowość położona około 5 kilometrów na południe od Zwolenia. Położona jest przy trasie na Sandomierz (drodze krajowej numer 79). Właśnie tutaj w niepozornym miejscu znajduje się położony nad stawami niewielki park, w którym zarysowane są fundamenty domu gdzie w 1530 roku urodził się Jan Kochanowski. Zarys fundamentów symbolicznie porosnięty jest ozdobnymi roślinami, na terenie parku spotkać możemy także pamiątkowy pomnik i tablicę informacyjną. Według historyków dom narodzin poety był piętrowy, a obok niego znajdowały się również inne zabudowania. 

Jak dotrzeć do Sycyny?

Miejsce urodzin Jana Kochanowskiego położone jest 5 kilometrów na południe od Zwolenia, przy głównej trasie. Jadąc od Zwolenia po prawej stronie przed stawami znajduje się parking - można zaparkować tam samochód, jak i autokar. Położenie Sycyny względem innych miejsc:

  • Czarnolas - 20 kilometrów,
  • Puławy - 32 kilometry,
  • Radom - 37 kilometrów.

 

 

Miejscowości

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.