Niewiele jest miejsc w Polsce, które tak wspaniale łączą ze sobą walory edukacyjne z pięknym otoczeniem natury. Niedaleko Lublina, bo 13 kilometrów na południe od stolicy Lubelszczyzny znajduje się Pszczela Wola i właśnie tutaj można realizować naukę w kierunku pszczelarskim i rolniczym oraz podziwiać uroki parku o powierzchni 23 hektarów, położonego nad rzeką Bystrzyca.

Administracyjnie Pszczela Wola została wydzielona stosunkowo niedawno. Wcześniej funkcjonowała jako część położonej nieopodal Żabiej Woli. Obecnie jest to wyodrębniona miejscowość, którą w większej części stanowi park, w którym znajdują się: Technikum Pszczelarskie, internat, budynki gospodarcze, pokaźne boisko szkolne, część parkowa z alejkami, skansen pszczelarski, inkubator przedsiębiorczości dla pszczelarzy. Centralnym miejscem jest Technikum Pszczelarskie oraz Zespół Szkół Rolniczych i Centrum Kształcenia Zawodowego. Obecnie jest to jedyna na świecie szkoła kształcąca dziennie młodzież w kierunku pszczelarskim. Kształcą się tu uczniowie zarówno z Polski, jak i innych krajów. Oprócz młodzieży, szkoła edukuje w trybie zaocznym także dorosłych w kierunkach zawodowych.

Miejscem przyciągającym do Pszczelej Woli jest także znajdujący się w jednym kompleksie ze szkołą skansen, gromadzący stare ule i akcesoria bartnicze. Zespół zabytkowych uli stanowi ogromną wartość historyczną, która dokumentuje rozwój pszczelarstwa w Polsce, począwszy od XVII wieku - z tego bowiem okresu pochodzi najstarszy ul w zbiorze, wykonany z sosnowego drewna. 

Położenie Pszczelej Woli względem innych miejsc w Polsce:

  • Lublin - 13 kilometrów,
  • Bychawa - 12 kilometrów,
  • Niedrzwica Duża - 9 kilometrów.

Będąc w Lublinie lub okolicy warto tu przyjechać, gdzie oprócz spotkania z pszczelarstwem i jego historią, można nabyć świeży miód i inne pszczele produkty.

Więcej informacji na temat Pszczelej Woli na stronie szkoły :

https://pszczelawola.edu.pl/

 

Miejscowości

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.