Niezwykłe krajobrazy, ogrom wód mineralnych, unikalne zasoby przyrodnicze to tylko niektóre powody, dla których warto przyjechać do Tylicza. Miejscowość ta posiada ciekawą historię - dwukrotnie posiadała prawa miejskie i dwuktornie je utraciła, swoją strukturą przypomina jednak miasto - jest rynek, są nazwy ulic. Całość ubogacają liczne szlaki turystyczne i dwa stoki narciarskie. To wszystko sprawia, że planując przyjazd do Muszyny lub Krynicy-Zdrój koniecznie trzeba odwiedzić także Tylicz.

Tylicz usytuowany jest 7 kilometrów na wschód od Krynicy-Zdrój w otulinie Beskidu Sądeckiego, u zbiegu potoków Muszynka i Mochnaczka. Kilka kilometrów dzieli to miejsce z granicą polsko-słowacką. Atrakcje warte zobaczenia przy okazji wizyty w Tyliczu :

Mofeta - osobliwość przyrodnicza, jedna z nielicznych w Polsce. Miejsce, w którym bezpośrednio z powierzchni ziemi wydobywa się CO2, czyli dwutlenek węgla. "Mofeta Tylicz" jest jedną z większych ekshalacji dwutlenku węgla w Karpatach. Wsród jaskrawej zieleni rosnących na podmokłych, błotnistych terenach pojawiają się rdzawo-żółte osady wytrącane z wypływających źródełek. Obok wydobywają się bąbelki gazu, które wydają syczące odgłosy. Wydobywający się z wnętrza ziemi gaz to w ponad 90% dwutlenek węgla. Nadaje on okolicznym źródełkom kwaskowaty, szczypiący smak. Gaz ten pochodzi z głębokiego podłoża Karpat a genetycznie jest z wulkanizmem oraz metamorfizmem skał węglowych. 

Muzeum Dziejów Tylicza - powstało przed obchodami 650-lecia lokacji. Dzięki staraniom mieszkańców oraz dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury w 2014 roku odrestaurowano Dom Kultury w Tyliczu i przystosowano go do zwiedzania. W muzeum znalazły się eksponaty z prywatnych kolekcji mieszkańców: przedmioty życia codziennego, ważne dokumenty, księgi Miasta Tylicza, mundury i pamiątki historyczne.

Ponadto w Tyliczu warto zobaczyć 2 kościoły - jeden nowy z urokliwymi ogrodami i golgotą, drugi stary, zabytkowy, drewniany. Przez Tylicz przebiegają liczne szlaki turystyczne, w tym Szlak Konfederatów Barskich. Dla miłośników białego szaleństwa prężnie funkcjonują stoki narciarskie.

 

Więcej informacji o Tyliczu można znaleźć na stronie :

www.odkryjtylicz.pl

 

Miejscowości

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.