Mstów to mała niepozorna, ale bardzo ciekawa miejscowość z długą historią, zlokalizowana w województwie śląskim, pięknie położona nad przełomem Warty. Pierwsza wzmianka o Mstowie pochodzi z 1193 roku i prawdopodobnie na początku XIII wieku, założono tu klasztor Kanoników Regularnych. Czasy świetności Mstowa trwały od XIII do XVI kiedy to, stanowił najsilniejszy w okolicy ośrodek religijny i handlowy, przewyższający swym znaczeniem pobliską Częstochowę. Gościli tutaj m.in. Władysław Łokietek i Kazimierz Wielki, a w 1391 Władysław Jagiełło.

Współczesny Mstów szczyci się ciekawymi atrakcjami dla mieszkańców i turystów, na zadbanych terenach rekreacyjnych nad Wartą:

-fantazyjny ostaniec wapienny, zwany Skałą Miłości, wokół którego utworzono alejki spacerowe, kamienne altanki na pikniki, plac zabaw i punkty widokowe.

-w pobliżu Skały Miłości powstał sztuczny zbiornik - ZALEW TASARKI, który latem staje się wymarzonym kąpieliskiem miejskim, jest piaszczysta plaża, drewniany podest, kamienne palenisko do grilla.

-trasa spływów kajakowych, biegnąca od Bramy Mirowskiej, przez Jaskrów do Mstowa nad Zalew Tasarki, gdzie się zwykle kończy. Wytrwalsi adepci wiosła, podążają jeszcze dalej, meandrującą rzeką przez Rajsko aż do Skrzydlowa.

-Przeprośna Górka (296 m n.p.m.) w Mstowie – to tradycyjne miejsce odpoczynku pielgrzymów na Jasną Górę, skąd po raz pierwszy widzą jasnogórski klasztor. Stoi tu świątynia, sanktuarium Św. Ojca Pio.

-stodoły na wzgórzu Ściegna, ciekawy zespół opuszczonych stodół drewnianych i murowanych, z XIX wieku, roztacza się stąd piękna panorama Mstowa.

Zabytkowe obiekty związane z historią miasta:

-klasztor Kanoników Regularnych z XIII wieku,
-zespół urbanistyczny Mstowa z kamienicami w rynku,
-cmentarz z kaplicą z XVI wieku,
-resztki parku podworskiego z kapliczką św. Floriana,
-kapliczki z XIX wieku,
-kilka domów mieszkalnych z końca XIX wieku,
-dzielnica zabytkowych stodół z końca XIX wieku.

 

Klasztor w Mstowie

Klasztor Kanoników Regularnych w Mstowie to jeden z pierwszych ośrodków życia zakonnego w Polsce, zachowany do naszych czasów. Co do jego powstania, jest dużo nieścisłości, Według jednego źródła został utworzony przez biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża w 1218r. Według innej wersji, klasztor powstał przed rokiem 1145 z inicjatywy Piotra Włostowica. Początkowo uważano, że pierwszy kościół był drewniany, jednak badania archeologiczne dowodzą, że pierwsza świątynia była kościołem murowanym w stylu romańskim.

Istnienie klasztoru przyczyniło się do dynamicznego rozwoju Mstowa, który w 1279 roku uzyskał od księcia krakowskiego Bolesława V Wstydliwego, prawa miejskie. Mstów jako ośrodek nadgraniczny i komora celna, wielokrotnie stawał się celem wypraw grabieżczych. W związku z tym klasztor obwarowano za pomocą drewnianych umocnień, potem ufortyfikowano kamiennym murem, jednak nie pomogło to podczas najazdu Szwedów, po którym nastąpił kres świetności ośrodka. Szwedzi spalili zarówno miasto, jak i klasztor.

W latach 1925–1936 mstowski proboszcz odrestaurował obiekty klasztorne i zrekonstruował mury obronne, przywracając im XVII-wieczną formę. Zachował się zrekonstruowany w okresie międzywojennym mur z ośmioma basztami i pozostałościami baszty północnej, przebudowana z południowej bramy dzwonnica, a także przekształcony budynek dawnej wartowni. Co ciekawe, podczas drobnych prac prowadzonych po II wojnie światowej aż 3-krotnie w pobliżu klasztoru odnajdywano skarb w postaci około tysiąca sztuk XIV-XVI-wiecznych monet.

Dziś w wielokrotnie przebudowywanym kościele p.w. Wniebowzięcia NMP - Sanktuarium MB Mstowskiej Miłosierdzia z XVIII wieku, zobaczymy aż 11 ołtarzy, a w jednym z nich mieści się otoczony kultem obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem - podobizna jasnogórskiego wizerunku. Obok stoi budynek klasztorny, wstęp na teren przykościelny bez ograniczeń.

 

Autorka zdjęć oraz tekstu : Katarzyna Krajewska

Strona autorki - www.fotofiszka.eu

Miejscowości

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.