W Złotym Potoku znajduje się 40-hektarowy Park w stylu angielskim otoczony ponad 100-letnim murem kamiennym, w którego sercu usytuowany jest zespół pałacowy, dawny majątek Krasińskich składający się z Dworku Krasińskiego oraz Pałacu Raczyńskich. Przez park przepływa rzeka Wiercica, której wody zasilają tamtejszy staw “Irydion”.

Na miejscu obecnego pałacu od XVI w. istniał dwór, prawdopodobnie obronny. Generał Wincenty Krasiński z żoną, księżniczką Marią Radziwiłłówną, wykupili jego ruiny, przywracając go do użytku.W 1856 roku generał, wybudował pałac w stylu klasycystycznym. Dworek zbudowano w 1829 roku. W 1857 roku przebywał tu wraz z żoną Elżbietą z Branickich i dziećmi, jeden z najwybitniejszych polskich poetów epoki romantyzmu, syn generała – Zygmunt Krasiński. Majątek odziedziczyła córka poety Maria, z którą ożenił się hrabia Edward Aleksander Raczyński. Rodzina Raczyńskich po śmierci poety nadała pałacowi dzisiejszy kształt.

Park został zaprojektowany w stylu angielskim, wzbogacony szlachetnymi gatunkami drzew i krzewów, są to m.in. modrzew japoński, wiąz turkiestański, tulipanowiec amerykański czy karagana syberyjska. Na terenie parku odnaleźć można także pomnik przyrody, 600-letni dąb szypułkowy „Dziad”.

Po 1945 roku majątek upaństwowiono, a w pałacu przez wiele lat mieściła się szkoła, a w dworku Krasińskich mieszkali m.in. nauczyciele Technikum Rolniczego.
Obecnie Pałac nie jest dostępny dla zwiedzających, teren ten podlega “Parkom Krajobrazowym Województwa Śląskiego” a w dworku znajduje się “Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku” podlegające bezpośrednio UG w Janowie oraz Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Autorka zdjęć oraz tekstu : Katarzyna Krajewska

Strona autorki - www.fotofiszka.eu

Miejscowości

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.