Pruski dryl w Srebrnej Górze

Jak na górę przystało, ta dolnośląska wioska rozciąga się wzdłuż stromego stoku, na wysokości od 400 do 600 metrów nad poziomem morza. Powstała w XIV wieku  jako górnicza osada wykorzystująca okoliczne złoża srebra. Z czasem wydobycie metalu przestało być opłacalne, natomiast na znaczeniu zyskało położenie miejscowości i ukształtowanie terenu. Wykorzystały to władze pruskie, nowy panowie na tych ziemiach po pierwszej wojnie śląskiej. By w przyszłości bronić się skutecznie przed napaściami,  na pobliskiej przełęczy rozpoczęli budowę potężnej górskiej twierdzy. Ukończoną ją w roku 1777, a solidne materiały i konstrukcja spowodowały, że przetrwałą do dnia dzisiejszego. Składa się z sześciu fortów oraz szeregu leśnych umocnień i bastionów. Wszystkie razem tworzą jeden z najciekawszych obiektów militarnych w Polsce, a zarazem największą twierdzę górską w Europie. Warto poświęcić trochę czasu, by poznać dokładnie historię tego miejsca, spacerując przez poszczególne jego elementy, takie jak: fort główny czyli Donżon, reduty, baterie i schron. Jeśli tylko czas na to pozwala, zwiedzanie najlepiej odbyć w grupie, z przewodnikiem ubrany w mundur żołnierza historycznego regimentu napoleońskiego. Spacer taki trwa około godziny i jest możliwy po zakupieniu biletu – normalnego w cenie 17 PLN lub ulgowego – 14 PLN. Sama twierdza jest czynna cały rok, codziennie od 10:00 do 18:00 a latem, w soboty i niedziele – do 19:00. Istnieje również możliwość zwiedzania mocnego  - w każdy piątkowy wieczór, po zmierzchu. Bilet jest nieco droższy – to koszt 35 PLN za osobę ale wrażenia – niezapomniane. Dla łasuchów – dostępna opcja z cateringiem, po wcześniejszym uzgodnieniu.

Na uwagę zasługują nie tylko same umocnienia. Również położona u stóp fortyfikacyjnego wzniesienia miejscowość zasługuje na uwagę. Charakterystyczna tarasowa zabudowa, klimatyczne uliczki i kolorowe kamieniczki zachęcają do spacerów. Do zwiedzania zachęca również kościół parafialny pod wezwaniem Piotra i Pawła z XVIII wieku i jego ewangelicki, o dwa wieki starszy. A wszystko pod okiem pruskich żołnierzy, którzy z kamienny spokojem czuwają nad pruskim ładem.

 

Autorka zdjęć i tekstu : Bogusława Bandyk

Miejscowości

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.