Pieniążkowice - niewielka wieś położona w północnej części Podhala na trasie Rabka - Czarny Dunajec - Zakopane, w gminie Czarny Dunajec, nad potokiem Chorów. Miejscowość ta  rozlokowana jest na wschodnich stokach wzniesień Działów Orawskich na wysokości 680 - 700 m n.p.m.

Pieniążkowice zwane także Maciejowskie, lokował w 1593r. Krzysztof Stoch. Nazwa wsi wywodzi się od rodu Pieniążków - dzierżawców nowotarskich, dzięki którym powstało na Podhalu wiele wsi i osad w większości należących dziś do gminy Czarny Dunajec. W kościele parafialnym p.w. Matki Boskiej Bolesnej, ołtarz główny zdobi XVII-wieczny, barokowy obraz Pieta.

Ważnym dziedzictwem przyrody w regionie są Torfowiska Orawsko - Nowotarskie. Mają one unikal­ne znaczenie przyrodni­cze. Jest to także największy naturalny zbiornik retencyj­ny –„magazyn wody” na południu Polski. Występuje tu bardzo rzadko spotykana szata roślinna: mech torfowiec, wełnianka, rosiczka długolistna i okrągłolistna, storczyki, żurawiny i borówka bagienna.

Jest to niezwykle malownicze i ciekawe miejsce w Polsce, nieco na uboczu Podhala, niemniej warte odwiedzenia.

 

Autor zdjęć : Mariusz Mazur

 

Miejscowości

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.