Zabytkowe stodoły w Żarkach - w centrum Żarek tuż przy targowisku, znajduje się zabytkowy zespół stodół - są to obiekty murowane z kamienia wapiennego i cegły, kryte dwuspadowym dachem. Wybudowano je na przełomie XIX i XX wieku. Unikatowe budowle obecnie w większości stanowią własność prywatną. W jednej ze stodół należących do samorządu gminy organizuje się imprezę cykliczną - „Kupiecki Sąsiek”. Wówczas można posłuchać kapeli ludowej, spróbować chleba tatarczucha lub innych smakołyków, kupić regionalne wyroby i pamiątki. Kupiecki Sąsiek odbywa się zazwyczaj w soboty w każdy długi weekend. Warto dodać, że zabytkowy zespół stodół był tłem dla filmu, w 2008 roku kręcono tu kadry do filmu Lecha Majewskiego pt. „Młyn i Krzyż”. Dawniej Żarki słynęły z młynarstwa, przed wybuchem II wojny światowej w mieście było czynnych 5 młynów – cztery wodne oraz jeden elektryczny. Żarki tętniły życiem. 
Dziś można zwiedzać odrestaurowany Stary Młyn przy ul. Ofiar Katynia 5, mieści się tam pierwsze w Polsce multimedialne muzeum dawnych rzemiosł.

 

Autorka zdjęć oraz tekstu :

Katarzyna Krajewska

Strona autorki - www.fotofiszka.eu

Miejscowości

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.