Na stoku Baraniej Góry wybija źródełko, dające początek najsłynniejszej polskiej rzece — Wiśle. Właśnie na początku jej biegu leży górskie miasto o tej samej nazwie, które od lat cieszy się niesłabnącą sympatią turystów.

Dopóki Wisła płynie, Polska nie zaginie

Wisła płynie dosłownie przez całą Polskę i mija najsłynniejsze miasta, takie jak Kraków, Sandomierz, Kazimierz Dolny, Warszawa, Toruń, aż w Gdańsku wpada do Morza Bałtyckiego. Swój bieg zaczyna z kolei w mieście Wisła, które swoją nazwę zawdzięcza właśnie źródłom rzeki. Mieszka tu około 11 tys. osób w 7 dzielnicach. Miasto położone jest w malowniczym otoczeniu gór, zatem nic dziwnego, że stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych kurortów Beskidu Śląskiego. Na turystów czeka tu około 400 obiektów o różnych standardzie, począwszy od campingów, a skończywszy na luksusowych hotelach. Do Wisły można dojechać zarówno autem (trasa S1 i droga 941), jak również pociągiem.

Wisła – co warto zobaczyć

Centrum Wisły stanowi deptak z licznymi punktami gastronomicznymi oraz piękny Park Kopczyńskiego z amfiteatrem. W pierwszym rzędzie siedzi rzeźba Stanisława Hadyny – założyciela Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Na deskach amfiteatru odbywa się m.in. Tydzień Kultury Beskidzkiej, czyli coroczne wydarzenie regionalne. Nieopodal znajduje się Aleja Podań i Legend, a przy Bulwarze Księżycowym z kolei mieści się Zabytkowy Park Przygód z miniaturami zabytków, leżących w nadwiślańskich miastach. To nie koniec, bo przy Rynku rozciąga się Aleja Gwiazd Sportu. Będąc w Wiśle, trzeba także zobaczyć skocznię im. Adama Małysza. Należy tu zaznaczyć, że to tylko kilka z wielu atrakcji miasta.

Wisła na narty i snowboard

Wisła to także jedno z ulubionych miejsc turystów szusujących na białych stokach. Znajduje się tu 18 wyciągów narciarskich ze świetnie przygotowanymi trasami, z których wiele jest także oświetlone o zmroku. Najbardziej znane to Wisła Malinka, Nowa Osada, Cieńków, Ski Siglany, a także stoki Soszowa i Stożka. Miłośnicy nart biegowych również znajdą tu trasy dla siebie m.in. na Kubalonce.

No to w góry!

Wisła oferuje przybywającym turystom atrakcje o każdej porze roku. Pasjonaci pieszych wędrówek znajdą tu około 100 km szlaków turystycznych, prowadzących na okoliczne szczyty. Można stąd udać się choćby na Baranią Górę, aby odkryć niewielkie źródła Wisły – najdłuższej polskiej rzeki. W Wiśle jedno jest pewne – nie sposób się tu nudzić!

Autorka zdjęć i tekstu: Agnieszka Soszka

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.