Opole, malowniczo położone nad rzeką Odrą, to jedno z najurokliwszych miast województwa opolskiego. Choć nie jest może aż tak popularne jak niektóre inne polskie miasta, to na pewno ma wiele do zaoferowania turystom. Jeśli planujesz wizytę w Opolu, oto lista miejsc i atrakcji, które koniecznie warto zwiedzić.

Rynek w Opolu

Rynek w Opolu to serce miasta. Spacer po tym urokliwym placu to niezapomniane przeżycie. Na środku rynku góruje imponujący ratusz, którego bryła wzorowana jest na słynnym florenckim pałacu Vecchio. Przy ratuszu znajduje się również pomnik księcia Kazimierza I Opolskiego, postaci niezwykle ważnej dla historii miasta, który dokonał pierwszej lokacji Opola w XIII wieku. Nieopodal ratusza możecie również poszukać ulubionej gwiazdy na "Alei Gwiazd".

Wzgórze Uniwersyteckie w Opolu

Wzgórze Uniwersyteckie to miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością. Budynek uniwersytetu sąsiaduje tu z kościołem Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, a także różnymi rzeźbami i pomnikami, w tym postaciami polskiej muzyki, takimi jak Agnieszka Osiecka czy Wojciech Młynarski. To miejsce przyciąga studentów i turystów, tworząc wyjątkową atmosferę.

Most Groszowy

Most Groszowy to romantyczne miejsce, które warto odwiedzić. Jego nazwa nawiązuje do czasów, gdy za przejście mostem trzeba było zapłacić grosza. Dziś to popularne miejsce zakochanych, którzy zawieszają na nim symboliczne kłódki, przypominając o swoim uczuciu.

Opolska Wenecja

Opolska Wenecja to urokliwy fragment miasta nad Młynówką, który kiedyś pełnił funkcje gospodarcze. Tu działały młyny, stąd też nawiązanie do Wenecji. Choć nazwa może wydawać się niektórym przesadzona, to ten zakątek Opola jest naprawdę uroczy.

Muzeum Polskiej Piosenki i Opolski Amfiteatr

Muzeum prezentuje historię polskiej piosenki rozrywkowej na przestrzeni lat i jest doskonale zaprojektowane, tak by cieszyć zarówno miłośników kultury, jak i osoby mniej zainteresowane tematem. Opolski Amfiteatr, związany z festiwalem piosenki opolskiej, ma swoje miejsce w historii polskiej muzyki. Choć współczesne utwory niekoniecznie podbijają serca turystów, warto poznać historię tego festiwalu, który przez wiele lat wpływał na polską kulturę i muzykę.

Kościół Franciszkanów w Opolu

Kościół Franciszkanów to nie tylko miejsce kultu religijnego, ale także istotny element historii miasta. Kościół istnieje już prawie 700 lat i przeszedł wiele zmian i przeobrażeń. Warto zwrócić uwagę na kaplicę św. Anny, znaną również jako kaplica piastowska, ze względu na swoje unikalne żebrowe sklepienie i nagrobki Piastów Opolskich z XIV wieku. Pod ziemią tego kościoła spoczywają książęta i księżne. Dla miłośników historii i genealogii, to miejsce będzie szczególnie interesujące.

Wieża Piastowska w Opolu

Wieża Piastowska to niewątpliwie symbol miasta Opola. Jest też jedynym, co pozostało z dawnego Zamku Piastowskiego, który został zburzony w 1928 roku. Spacer po wieży z pozwoli ci podziwiać panoramę miasta z tarasu widokowego. Opole to miasto pełne atrakcji i historii, które czeka na odkrycie przez turystów. Te miejsca to tylko niektóre z nich, ale już teraz można sobie wyobrazić, jak wiele fascynujących historii i pięknych widoków można tu znaleźć. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii, muzyki czy po prostu pięknych krajobrazów, Opole ma coś do zaoferowania każdemu.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.