W Krakowie, mieście pełnym historii i kultury, pojawiło się niedawno miejsce, które wyróżnia się na tle innych atrakcji. Chodzi o Zieloną Czytelnię przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, mieszczącą się przy ulicy Rajskiej, oraz o nowo powstały Park Wisławy Szymborskiej przy ul. Karmelickiej. To miejsca, które łączą naturę, kulturę i literaturę w wyjątkowy sposób.

Zielona Oaza w Sercu Miasta

Przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, przy ulicy Rajskiej, niedawno powstała "Zielona Czytelnia". To miejsce pełne zieleni, alejek, i małej architektury, które zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jest to ogólnodostępne miejsce, które zaprasza do czytania, pracy, czy po prostu relaksu w otoczeniu natury. W Zielonej Czytelni znajdziemy trawniki, na których można odpoczywać, siadać, czy położyć się na kocu z ulubioną książką. Dla tych, którzy pracują zdalnie, dostępne są leżaki oraz 16 ławek z podłączeniem elektrycznym, umożliwiające korzystanie z laptopów czy smartfonów. Dla dzieci przewidziano także miejsce do zabawy.

Zielona przestrzeń połączona z Parkiem Wisławy Szymborskiej

Czytelnicy mają dodatkowy powód do radości, ponieważ Zielona Czytelnia jest połączona z sąsiadującym Parkiem Wisławy Szymborskiej. To miejsce, które ma za zadanie stanowić jedną spójną przestrzeń zieloną, umożliwiającą nowe formy komunikacji i relaksu. Zielona Czytelnia i Park Wisławy Szymborskiej tworzą oryginalną, przyjazną, spokojną oazę w samym centrum miasta. To idealne miejsce, aby oderwać się od zgiełku codzienności i zanurzyć się w literaturze.

Bogactwo zieleni i przestrzeni

Park Wysławy Szymborskiej nie tylko zachwyca poetyckimi detalami, ale również różnorodnością roślinności. W samym centrum miasta pojawiło się aż 125 drzew, m.in. klonów, grabów, topoli oraz drzew owocowych. Niewielki sad z drzewami owocowymi to nawiązanie do sadów Karmelitów, które kiedyś znajdowały się w tym miejscu. Półokrągła przestrzeń w centrum parku, porośnięta trawą i kwiatami, to z kolei nawiązanie do placu apelowego, który funkcjonował w tym miejscu, będąc częścią austriackich koszar. Wzdłuż głównej alei parku, zobaczymy opadający kaskadowo strumyk z nasadzeniami roślinności wodnej, który nadaje temu miejscu niezwykły urok.

Podsumowanie

Zielona Czytelnia i Park Wisławy Szymborskiej to nie tylko miejsca dla miłośników literatury, ale także dla tych, którzy pragną odpocząć wśród zieleni i przyrody. To niecodzienne miejsce na mapie Krakowa, które łączy w sobie kulturę, naturę i literaturę. Przyjdźcie, odwiedźcie to magiczne miejsce i cieszcie się chwilą spokoju w sercu miasta, z dala od miejskiego zgiełku. Wisława Szymborska powiedziała kiedyś, że woli kolor zielony - teraz możemy to zrozumieć jeszcze lepiej, stając w otoczeniu tej wyjątkowej zieleni.

Adresy: Zielna Czytelnia - ul. Rajskiej, Park Wisławy Szymborskiej - ul. Karmelicka.

 

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.