Z czym może kojarzyć się Gdynia? Zapewne myślimy wtedy o jednym z miast Trójmiasta, mieście portowym, mieście pełnym okrętów, statków i żaglowców. Głównym punktem jaki powinien turysta zobaczyć to ORP Błyskawica – okręt muzeum. Gdynia nierozerwalnie kojarzy się z Morzem Bałtyckim. Ale tym razem odkryjemy Gdynię na nowo, na naukowo. I wcale nie będzie tu mowy o Akademii Marynarki Wojennej czy innych uczelniach o podobnych kierunkach kształcenia. Naszą uwagę skierujemy do centrum nauki Experyment. Aby tam dojechać warto otworzyć ich stronę internetową, zapoznać się z godzinami pracy, zabrać ze sobą chłonny umysł i ruszyć.

Budynek jest okazały, bardzo nowoczesny, zbudowany ze szkła i stali. Trudno go nie zauważyć gdyż znajduje się przy głównej arterii trójmiejskiej aglomeracji. Obiekt posiada wystarczająco dużo miejsc parkingowych dla pojazdów. Od wnętrza czuć przestrzeń i kojący powiew klimatyzowanego powietrza, co jest szczególnie odczuwalne podczas upałów. W przestronnym holu znajdziemy sklep z przekąskami, zabawkami, pamiątkami czy różnymi gadżetami. Przybywając z większym bagażem możemy zdeponować nasz plecak w specjalnych szafkach.

Z racji szklano-stalowej konstrukcji obiektu z zewnątrz widać co znajduje się w środku. A tu mieści się naprawdę sporo. W czasie pobytu czekają nas doświadczenia z wielu dziedzin naukowych. Dowiemy się o wpływie wiatru na ruch wody w akwenie, wpływie ciśnienia na różne przedmioty czy działaniu siły odśrodkowej. To tylko część zjawisk fizycznych jakie doświadczymy. Urządzenia pozwolą także poznać własne ciało. Zweryfikujemy próg odporności naszej skóry kładąc się na łóżku fakira - ale bez obaw, wszystko jest bezpieczne. Niezwykłym, niespotykanym eksponatem jest symulator jazdy na wózku inwalidzkim. Wsiadamy do takiego wózka i czeka na nas tor przeszkód jakich na co dzień doświadczają osoby niepełnosprawne. Bardzo zmienia to pogląd na trud jaki musi włożyć użytkownik takiego wózka. Nie ma także problemu żeby stworzyć piaskowy model ukształtowania terenu, który dzięki odpowiedniemu oświetleniu wskazuje na granatowo depresję czy na bardzo czerwono góry. Idąc dalej poznamy jak „słyszy” nietoperz, czyli jak działa echolokacja.

Człowiekowi wydaję się, że dobrze widzi. Po użyciu instalacji wykorzystujących zjawisko iluzji  można zmienić zdanie. Tam nic nie jest oczywiste. Największe kolejki dzieci ustawiają się do symulatora jazdy samochodem. To atrakcja nie tylko dla chłopców. Po zatoczeniu pętli docieramy do środka hali i za zadanie mamy stworzyć system grobli zapewniający spiętrzenie wody do odpowiedniego poziomu, który pozwoli uruchomić wodne pistolety. Zabawa znajdzie bardzo wielu amatorów. Wszystkie instalacje można przechodzić wielokrotnie i się nie znudzą, a stanowią idealne uzupełnienie mało atrakcyjnych szkolnych lekcji z fizyki, biologii i innych gałęzi nauki. To miejsce zaciekawi także dorosłych, bo o wielu zjawiskach nie uczyli w szkole. Gdy podczas urlopu gdy załamie się pogoda, bądź będzie niezwykle upalnie, to nie ma dramatu. Koniecznie wpadnij do centrum nauki Experyment.

Autor zdjęć i tekstu: Krzysztof Kupczyk

DodajArtykul

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.