Olsztyn tonie w zieleni i otoczony jest jeziorami, a samo stare miasto – rzeką Łyną. Dlatego spacer w okolicach starego miasta będzie na pewno wspaniałym przeżyciem estetycznym – zapraszamy!

Początkiem przechadzki niech będą okolice dworca Olsztyn Zachodni (jeśli przyjechaliśmy autem, lepiej poszukać parkingu wokół starego miasta, gdyż pod tym względem bywa tutaj tłoczno). Można stąd też szybko przejść nad urokliwe i spokojne Jezioro Długie, jeśli mamy chwilę – warto!

Zejdźmy jednak w dolinę mijając przyjemny dla oka neogotycki kościół garnizonowy Matki Boskiej Królowej Polski. Dochodzimy do Łyny, gdzie możemy rozpocząć spacer Parkiem Podzamcze, który o każdej porze roku prezentuje rewelacyjne widoki. Fontanny, rzeźby, ale co najważniejsze, rzeka i przyroda z zabytkową zabudową w tle.

Kontynuując wędrówkę wzdłuż Łyny można dojść aż do dużego Parku Centralnego, jednak warto także przejść jedną z alejek, mostem i zajrzeć do najważniejszego zabytku starówki, który góruje nad okolicą – Zamku Kapituły Warmińskiej oraz zwiedzić położone wewnątrz Muzeum Warmii i Mazur. Przed wejściem zobaczymy też pomnik siedzącego na ławeczce Mikołaja Kopernika, który w Olsztynie urzędował i bronił go przed najazdem Krzyżaków. Zwiedzający często gładzą nos posągu na szczęście i siadają mu na kolanach, by zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Stąd tylko kilka kroków do głównego rynku, na którym poza pięknym dawnym ratuszem, zwracają uwagę kamienice zdobione bluszczem i motywami ludowymi. Warto spędzić kilka dłuższych chwil na pobłądzeniu po alejkach niewielkiego miasta lub odpocząć nad brzegiem rzeki.

W północnej części starówki koniecznie trzeba też zobaczyć jeden z symboli miasta – Wysoką Bramę, która jako jedyna zachowała się do dzisiejszych czasów. Przechodząc pod nią zobaczymy pamiątkową pozostałość po przebiegającej kiedyś przez stare miasto linii tramwajowej.

Co jeszcze warto zobaczyć będąc w Olsztynie? Na pewno okoliczne lasy i jeziora, przede wszystkim jezioro Kortowskie tuż przy kampusie uniwersyteckim i największe – Ukiel, gdzie na plaży miejskiej, poza miejscami do zabawy i punktami gastronomicznymi zobaczymy zachwycający zachód słońca.

Autor zdjęć i tekstu: Adam Włosik

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.