3 dworce w jednym

Przyjezdni zatrzymujący się na stacji Bydgoszcz Główna, ale często nawet mieszkańcy miasta nie są świadomi, że obecnie znaleźć tutaj można nie jeden, ale aż 3 dworce! Nowoczesna funkcjonalna konstrukcja nazywana często "zszywaczem" powstała w 2015 roku na miejscu, gdzie dotąd istniały już wcześniej trzy poprzednie dworce zbudowane w innych stylach. Drugim dworcem, który widać w "luce" nowej budowli jest okazały gmach z 1861 roku, którego renowację przeprowadzono z powodzeniem kilka lat temu. Takie rozplanowanie przestrzeni tworzy ciekawy optyczny mariaż tego, co dawne z nowoczesnym. Trzeci, ostatni dworzec jest  w istocie rekonstrukcją budynku pierwotnego – to niewielkie, ale urokliwe miejsce, gdzie w miłym otoczeniu można poczekać na pociąg, znajduje się na peronach 3 i 4.

Pierwsza na świecie dyrekcja kolei państwowych

Następny kolejowy zabytek nie znajduje się przy torach, ale jest z koleją nierozłącznie związany.  Dyrekcja pruskich kolei państwowych umiejscowiona w bogato zdobionej i monumentalnej budowli z 1889 roku była pierwszą tego typu instytucją na świecie. Do dzisiaj budynek robi wrażenie, a do zatrzymania się na chwilę zachęca jego ciekawy styl manieryzmu niderlandzkiego. Chociaż nie jest już aktywnie wykorzystywana w celach kolejowych i staje się nieco zaniedbana, to stanowi unikalny punkt na mapie Bydgoszczy.

Wiekowe mosty nad Brdą

Trzy mosty kolejowe nad Brdą są ciekawym miejscem na krótki spacer, tym bardziej że znajdują się blisko stacji Bydgoszcz Główna. Most wschodni, dostępny dla pieszych, jest jednym z najstarszych w Polsce tego typu obiektów i mimo upływu lat znajduje się w całkiem dobrym stanie. Widocznym akcentem po czasach II wojny światowej są na nim jaśniejsze cegły w środkowej części, które są śladami napraw po eksplozji. Spokojna okolica Brdy i przejeżdżające co chwila składy tworzą tu ciekawą atmosferę przypominającą o kolejowym rozkwicie miasta.

Autor zdjęć i tekstu: Adam Włosik

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.