Czerwone Zagłębie czy tęczowe miasto? Na temat Sosnowca powstało przez lata wiele niesprawiedliwych wyobrażeń. Pora odciąć je od Gierka i zobaczyć miejsce przyjazne zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Nie bez powodu hasłem przewodnim miasta jest właśnie „Sosnowiec łączy”.

Historia miasta na trasie kolei

Pierwsze wzmianki Jana Długosza o obecnych dzielnicach Sosnowca sięgają XIII w. Jeszcze w czasie zaborów miał tu miejsce intensywny rozwój przemysłu, a wraz z powstaniem dworca na trasie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, Sosnowiec przeżywał prawdziwy rozkwit. Szczególny udział mieli w tym przedsiębiorcy tacy jak Dietl i Schön. Sosnowiec od wieków był miejscem wielokulturowym, a w 1902 r. otrzymał prawa miejskie.

Znani Sosnowiczanie

Honorowym przedstawicielem miasta jest niewątpliwie Jan Kiepura, którego pomnik wznosi się w śródmieściu. Jego „Brunetki, blondynki” znają chyba wszyscy. Innym znanym twórcą pochodzącym z Sosnowca jest Jacek Cygan – autor niezapomnianej „Dyskoteki Pana Dżeka” i licznych piosenek dla dzieci, na których wychowują się kolejne pokolenia. Twarzą miasta jest także niezapomniany Edward Gierek, który będąc u władzy, zadbał o benefity dla swojego miasta. To z jego inicjatywy w Sosnowcu intensywnie rozwijał się przemysł hutniczy i górniczy, a dla tysięcy pracowników ściąganych z innych części kraju powstały osiedla z wielkiej płyty.

Rekreacja i przyroda w Sosnowcu

Sosnowiec pomimo przemysłowego niegdyś charakteru nie został całkiem zabetonowany. W mieście znajduje się wiele terenów zielonych i rekreacyjnych oraz kilka dużych parków: 

- Park Bioróżnorodności z Egzotarium (w przebudowie) i kąpielisko Stawiki oraz Stadion Ludowy;

- Park Sielecki;

- Park Dietla;

- Park Środula z Górką Środulską i stokiem narciarskim;

- Park Harcerski z bulwarami i parkiem polisensorycznym;

- Park Miejski im. Jacka Kuronia (w Kazimierzu Górniczym) z mini ZOO, amfiteatrem, tężnią i Stawem Leśnym.

Nie sposób zapomnieć także o Teatrze Zagłębia, powstałym w 1897 r. Co ciekawe, był wówczas jednym z 6 teatrów w Polsce (obok Warszawy, Krakowa, Lwowa, Lublina i Kalisza)! Mnogość miejsc rekreacyjnych i kulturalnych sprawia, że Sosnowiec może być dobrym pomysłem na weekendowy wypad.

Autorka zdjęć i tekstu: Agnieszka Soszka

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.