Leżąca pomiędzy pasmem Radziejowej, a Małymi Pieninami nad Dunajcem Szczawnica jest jednym z piękniejszych miast, które ze względu na charakterystyczną architekturę, przepiękne szlaki oraz wody lecznicze o wyjątkowo bogatym składzie mineralnym jest licznie odwiedzana przez turystów oraz kuracjuszy. Ze względu na swoje położenie nazywana stolicą Pienin. Wybierając się do tego uzdrowiska, warto zapoznać się z tymi atrakcjami:

1. Pieniński Park Narodowy

To jeden z 23 parków narodowych leżących na terenie Polski. To tutaj znajdziemy szlaki na najważniejsze pienińskie szczyty, takie jak Wysoka, Sokolica czy Trzy Korony, z których rozpościera się przepiękny widok na tatrzańskie szczyty.

2. Spływ Dunajcem

Niezaprzeczalnie jedna z najważniejszych atrakcji pienińskiego sezonu letniego zarówno dla dorosłych,jak i dla dzieci. Płynąc tratwami flisackimi, mamy okazję do zapoznania się z niecodzienną fauna i florą Pienin. Meandrując Dunajcem, na własne oczy możemy zobaczyć okazałość wapiennych ścian, które górują nad nami.  A wszystko to okraszone opowieściami flisaków. Spływ rozpoczyna się w Sromowcach, a kończy właśnie w Szczawnicy.

3. Plac Dietla oraz Pijalnia

Wystarczy na chwilę zboczyć z głównej ulicy biegnącej przez Szczawnicę w ulicę Zdrojową, aby znaleźć się w niezwykle urokliwym miejscu. Wokół niewielkiego placyku wyłożonego brukiem stoją drewniane budynki, w których wyraźnie widać korespondujący ze sobą styl lokalny i alpejski. Na środku placu znajdziemy fontannę z rzeźbą „Kobieta z dzbanem”. Najchętniej odwiedzanym punktem tego miejsca jet Pijalnia Wód mineralnych, w której znajdziemy sześć rodzajów wód: Stefan, Józefina, Józef, Jan Helena, Magdalena. Właściwości każdej z nich znajdziemy na wielkiej tablicy wiszącej na ścianie w budynku. Będąc na placu koniecznie trzeba odwiedzić kawiarnie Cafe Helenka, która znajduje się w miejscu dawnej Galerii Spacerowej, którą przechadzali się dawniej kuracjusze pijący wodę. Dziś możemy skosztować tam przepyszną kawę oraz desery.

4. Dolny i Górny Park

Wystarczy oddalić się na parę metrów od Pijalni, aby wkroczyć na teren Górnego Parku. Spacerując jego alejkami, mamy okazje zobaczyć liczne rzeźby, poniki oraz zabytkowe obiekty, do których możemy zaliczyć Inhalatorium czy kaplicę zdrojową. Jeżeli chcemy odwiedzić Dolny Park, musimy odnaleźć dworzec PKS, który leży przy głównej ulicy Szczawnicy.

5. Promenada nad Grajcarkiem

Jeżeli chcecie uciec od hałasu centrum miasta, warto wybrać się na spacer wzdłuż potoku Grajcarek. Początek promenady zaczyna się w okolicach wyciągu krzesełkowego na Palenicę. Ścieżką wzdłuż rzeki dotrzemy aż do przystani flisackiej.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.