Jeżeli jesteś znużony hałasem i tłokiem dużych miast, warto na mapie Polski poszukać tych odrobinę mniejszych, które czasami mogą nas zaskoczyć tym, jak wiele mają do zaoferowania. Jednym z takich miast są Krzeszowice, które leżąc na Wyżynie Krakowskiej stanowią dobry punkt docelowy dla mieszkańców województwa małopolskiego, jak i śląskiego. Z Krakowa pociągiem dojedziemy tutaj w 25 minut, a z Katowic w 50.  Turystów przyciągają: liczne trasy turystyczne, zarówno piesze, jak i rowerowe (Szlak Orlich Gniazd, Szlak ”Kraków-Morawy-Wiedeń”), cenne zabytki, znajdujące się nieopodal pole golfowe oraz liczne rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe. 


Odrobina historii        

Historia tego miasta jest bardzo bogata. Najstarsze wzmianki pochodzą już ze średniowiecza. W 1555 miasto stało się własnością Stanisława Tenczyńskiego, aby w kolejnych latach przechodzić w ręce Opalińskich, Czartoryskich, Lubomirskich. Od 1816 roku stały się własnością Potockich. Prężny rozwój miasta można połączyć ze zbudowaniem uzdrowiska, które powstało na bazie wód o charakterze leczniczym, które cieszyło się ogromną popularnością. W czasie II Wojny Światowej Krzeszowice znalazły się na terenie Generalnej Guberni i to właśnie tutaj Hans Frank miał swoją letnią rezydencję.  

Krzeszowice i okolice, czyli co warto zwiedzić?   

Pałac i Park Potockich w Krzeszowicach     

Ulubione miejsce wszystkich spacerowiczów. Codziennie park z pałacem przyciąga mieszkańców spragnionych chwili wytchnienia wśród zieleni. Budowa głównej siedziby krzeszowickiej gałęzi rodu Potockich przypadła na lata 1850-1855. Projekt w stylu włoskiego renesansu wykonał Franciszek Marie Lancia. Wraz z rozpoczęciem budowy pałacu założono park krajobrazowy z cechami parku angielskiego. Piękny dwupiętrowy budynek z czterema wieżami narożnymi oraz dodatkowymi skrzydłami zamykającymi dzieciniec powstał na wzniesieniu, z którego rozpościera się taras widokowy. W 1940 roku pałac stał się letnią rezydencją generalnego gubernatora Hansa Franka. Park został zaplanowany tak, aby z okien pałacu było widać Zamek Tenczyn, znajdziemy w nim dwie rozległe polany widokowe, liczne ławki, pomniki przyrody.  Na tym ogromnym terenie rośnie ponad 1500 drzew. Znawcy przyrody mogą doszukać się nietypowych gatunków drzew, takich jak: miłorząb japoński, platan, tulipanowiec.

Zamek Tenczyn w Rudnie    

Zamek, który został wzniesiony na stożku wulkanicznym, w Rudnie na najwyższym Garbu Tenczyńskiego. Zamek ma już wiekową historię, pierwsze wzmianki na jego temat pojawiły się już w 1308 roku, przyjmuje się jednak, że pierwszy, drewniany zamek wybudowano 1319 roku. Od momentu potopu Szwedzkiego w 1665 roku, zamek popadał w coraz większą ruinę. W 2008 roku Stowarzyszenie „Ratuj Tenczyn” przyczyniło się do procesu zabezpieczenia ruin. Od 2016 roku zamek jest udostępniony dla zwiedzających. Trasa zwiedzania prowadzi przez barbakan, korytarz obronny, wieżę Nawojową, dzieciniec zamku górnego i mur obronny zamku górnego. Z góry możemy zobaczyć resztę zamku, a jeśli pogoda dopisze, naszym oczom ukażą się Tatry.  


Park Bogackiego w Krzeszowicach

Dzisiejszy park, to nic innego jak pozostałość po XVIII-wiecznym parku zdrojowym. W upalne dni jest idealnym schronieniem przed słońcem. Liczne drzewa, ławki oraz szum płynącej obok rzeki zachęcają do odpoczynku. Liczne alejki zachęcają do spacerowania. Dla spragnionych ciekawostek historycznych park ma kilka atrakcji. Jedną z nich jest kamienny krzyż z płaskorzeźbą głowy Chrystusa, Grób Nieznanego Żołnierza, kapliczka „Pod Twoją Obronę” oraz Zdrój Główny. W parku znajdziemy także pozostałość po parku zdrojowym, jest nią Pałac Vauxhall.


Kościół św. Marcina w Krzeszowicach        

Piękny neogotycki kościół położony tuż nad rzeką Krzeszówką. Uwagę przykuwa piękną rozetą, która jest centralnym elementem fasady. Rozeta oraz liczne strzeliste witraże nawiązują do Katedry Notre Dame.  W ołtarzu głównym znajdziemy obraz „Pokłon Trzech Króli”. W ołtarzu bocznym znajdziemy obraz, który ściśle związany jest z Potockimi. Przedstawia on Matkę Boską z Dzieciątkiem, siedzącą w otoczeniu aniołów i świętych, u jej stóp klęczą fundatorzy świątyni Zofia i Artur Potoccy. Murowany z czerwonej cegły kościół, mieści w urokliwym sąsiedztwie Parku Bogackiego. Dach zwieńczony jest ażurową kamienną balustradą, nad którą góruje figura św. Michała Archanioła. W kościelnej krypcie pochowani są członkowie rodziny Potockich

 

Autorka tekstu: Ewa Bandyk

Autor zdjęć: Kacper Ropka

DodajArtykul

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.