Jednym z obowiązkowych punktów wycieczki do Gdańska jest  odwiedzenie Żurawia na Długim Targu. Charakterystyczną bramę z dźwigiem kojarzą wszyscy. Podobnie jak chlubę polskiego żeglarstwa – Dar Pomorza cumujący na stałe przy redzie w Gdyni. Niewielu wie, że obydwa te obiekty a także jeszcze kilka innych wchodzą w skład Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Powstałe w 1962 roku Muzeum mieściło się przez wiele lat właśnie w Żurawiu, by w 2005 roku zająć budynki pięciu spichrzów na Ołowiance. Placówka mieści się tam do dzisiaj i jest głównym budynkiem Muzeum. Poza historyczną bryłą można tam zobaczyć trzy wystawy stałe: „Polacy na morzach świata”, „Archeologia Morska i Nurkowanie” oraz „Galerię Morską”, czyli zbiór malarstwa marynistycznego. Chociaż nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, Polska niemal od początków istnienia była związana z morzem, a polska historia marynistyczna jest niezmiernie ciekawa. Potwierdza to  liczba interesujących eksponatów w muzeum, która jest naprawdę pokaźna, tym bardziej, że organizatorzy nie ograniczyli się tylko do rodzimej tradycji. W ramach muzealnych ekspozycji zobaczyć można między innymi czółno wiślane z IX wieku ale też wyposażenie szwedzkiego okrętu wojennego „Solen”. Nie brakuje też modeli statków czy narzędzi szkutniczych, bosmańskich i instrumentów nawigacyjnych, które zainteresują nawet laika. Dla znawców polskich związków z morzem nie lada smaczkiem mogą być takie eksponaty związane z życiem Josepha Conrada, czy koło ratunkowe ze statku pasażerskiego MS „Batory”.

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 16:00, w środy do 13:00. Bilet normalny kosztuje 12 PLN, ulgowy – 8 PLN. Warto wykupić karnet w nieco wyższej cenie, który upoważnia również do zwiedzania pozostałych obiektów tworzących Muzeum, takich jak położony nieopodal „Słodek” czy wspomniany już Żuraw.

Autorka zdjęć i tekstu: Bogusława Bandyk

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.