Festiwal Czterech Kultur, który odbył się w 2014 roku w Łodzi, obfitował w wiele wydarzeń, z których większość została już tylko w opisach, zdjęciach i pamiątkowych tablicach. Jeden z powstałych w ramach festiwalu projektów można jednak podziwiać do dzisiaj. To Pasaż Róży autorstwa Joanny Rajkowskiej, pomysłodawczyni warszawskiej palmy. Czym jest sam pasaż i dlaczego właśnie „Róży”, a nie  „Joanny”?

Można powiedzieć, że projekt ma kształt podwórka. Kiedyś ciemna przestrzeń położna przy ulicy Piotrkowskiej 3, na tyłach kamienicy przeznaczonej na hotel, w rękach autorki projektu „zaświeciła się” – tysiącami kawałków luster o nieregularnych kształtach. Każdy widzi tam coś winnego, jedne ruch wystarczy, by obraz zmienił się zupełnie. Jedno pozostaje niezmienne – wrażenie wzrokowe. A tych właśnie na początku została pozbawiona Róża, córka autorki projektu. Jak sama artystka mówi, Pasaż to symbol drogi jaką przebyła Róża od niewidzenia do widzenia.

Projektowa przestrzeń nie tylko zachwyca jako dzieło sztuki. Pełni również funkcję społeczną. Podwórko jest łącznikiem komunikacyjnym czyli pasażem właśnie między głównym łódzkim deptakiem, jaką jest Piotrkowska, a Zachodnią. Pozwala szybko pokonać dzielący obydwie  ulice dystans, a przy okazji zachwycić się grą świateł  i zastanowić przez moment na wspaniałym darem, jakim jest wzrok.

Pasaż Róży otwarty jest codziennie od 06:00 do 22:00. Wstęp jest bezpłatny.

Autorka zdjęć i tekstu - Bogusława Bandyk

DodajArtykul

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.