Wleńskie wulkany i gołębie

Pomnik dziewczyny karmiącej gołębie nie bez powodu stanął na rynku we Wleniu. To dolnośląskie miasteczko przez wiele lat aż do XVIII wieku znane było z targów gołębich organizowanych w każdą środę popielcową. Były to czasy świetności miasta, którego początki sięgają XIII wieku.

Z tego okresu pochodzi jeden z najstarszych zabytków – zamek Wleński Gródek. Początkowo gród drewniano-ziemny za panowania kolejnych władców urósł do budowli obronnej.  Podobnie jak miasto jego lata świetności przypadają na wieki średnie, kiedy budowlą zawiadują kolejne pokolenia Piastów Śląskich, a Wleń rozwija się zyskując liczne przywileje, takie jak prawo bicia monet srebrnych i złotych, pobierania cła pieszego czy targu solą. Powstają też liczne budynki użyteczności publicznej, między innymi łaźni miejska czy ratusz. Niestety niewiele z nich przetrwało do obecnych czasów. Niemniej jednak Wleń ma nadal wiele do zaoferowania turystom. Na uwagę zasługuje wspomniany już Wleński Gródek, który zwiedzać można w ciągu dnia, ale też dzięki odpowiedniej oprawi świetlnej – również w nocy. Warto poświęci też trochę czasu na zobaczenia barokowych pałaców we Wleniu i nieodległym Lennie czy zabytkowych kościołów.

Ale Wleń  i okolice to nie tylko zabytki. Region nazywany jest też nie bez powodu Krainą Wygasłych Wulkanów. To tutaj przed milionami lat rozgrywał się teatr magmy, lawy i gigantycznych temperatur, którego pozostałości można obejrzeć do dzisiaj.  A jeśli ktoś od wulkanów woli imprezy kulturalne, powinien odwiedzić miasto w czasie corocznych Dni Wlenia, kiedy można zobaczyć występy regionalnych zespołów ale też spróbować  lokalnych przysmaków, między innymi chlebka foremkowego.

View the embedded image gallery online at:
https://miejscapolski.pl/miejsca/miasta/317-wlen#sigProIdb1b33a9a51

Autorka zdjęć i tekstu - Bogusława Bandyk

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.