Miasto parków – Polanica-Zdrój

Jednym z najbardziej znanych polskich zdrojów jest dolnośląska Polanica-Zdrój. To miasto położone w  dolinie Bystrzycy Dusznickiej i u stóp Piekielnej Góry sięga historią do XIV wieku. Pierwsze wzmianki pochodzące z tego okresu dotyczą zapisu o długu, którego zastawem były właśnie polanickie ziemie. To historia bardzo odległa i niewiele ma wspólnego ze współczesna perełką powiatu kłodzkiego. Miasto w obecnej formie architektonicznej zaczęło się kształtować w XV wieku i ten historyczny układ urbanistyczny do dzisiaj możemy podziwiać spacerując jego uliczkami. A do spacerów Polnica jest wprost stworzona. Mało które uzdrowisko może pochwalić się aż pięcioma parkami, które tworzą Park Zdrojowy wpisany do rejestru zabytków.

Najbardziej reprezentacyjną i najstarszą częścią Parku Zdrojowego jest Park Centralny. Jego główną osią jest promenada biegnąca od pijalni wód ku altanie z ujęciem wody leczniczej. Przecina ją druga aleja, przy której zobaczymy podświetlaną fontannę. I to właśnie tą aleją dojdziemy do Parku Szachowego. Tę ostatnio zmodernizowaną część parku zajmuje ogromna szachownica z dużymi figurami, liczne fontanny i pomniki przyrody. Tutaj też, na palcu zabaw, najlepiej odnajdą się najmłodsi. Dla odmiany, najmniej zmodyfikowana i najbardziej „leśna” cześć kompleksu to Park Różaneczników, który na powierzchni 0,4 hektara skupia te piękne rośliny. Dotrzemy do niego idąc alejką od głównej altany Parku Centralnego.

Uzdrowisko nie może istnieć bez kuracjuszy, a tych najwięcej w Parku Józefa. Poza tymi przechadzającymi się po alejkach i wypoczywającymi na ławkach, sporo tutaj „stałych” bywalców. Naturalnej wielkości figury przedstawiają kuracjuszy w strojach z epoki oraz znane osobistości związane z Polanicą. Najbardziej odległa część Parku Zdrojowego to Park Leśny. Położny za ulicą Chrobrego, to miejscówka misia – tam zobaczyć możemy rzeźbę niedźwiedzia polarnego. Monument pochodzi z 1910 roku i upamiętnia hipotetyczną granicę lądolodu w czasie zlodowacenia.

Jeśli spacery po tym ciekawym miejscu okażą się męczące, odpocząć można w sąsiedztwie Teatru Zdrojowego albo w Polanickiej Galerii Sztuki i poczuć się jak Alicja w Krainie Czarów, wśród wielkich figur szachowych.

Ze swoją bogatą ofertą noclegową, Polanica-Zdrój to dobra baza wypadowa do poznawania okolicy. W ramach jednodniowych wycieczek warto odwiedzić takie atrakcje turystyczne jak: drewniany kościół w Kamieńczyku, ruiny zamku Szczerba, Dom Tkaczy w Międzylesiu czy tamtejszy zespół zamkowo-pałacowy. Nie warto więc zwlekać, tylko ruszać w drogę do Miasta Pięciu Parków.

 

Autorka zdjęć i tekstu : Bogusława Bandyk

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.