Zamość to założone w 1580 roku miasto przez wielkiego kanclerza koronnego Jana Zamoyskiego. W najdrobniejszych szczegółach zaplanowane przez włoskiego architekta Bernarda Morando, budowane na kształt miasta idealnego, zgodnie z założeniami renesansowego modelu urbanistycznego. Model ten uwględniał potrzeby ekonomiczne jak i bytowe mieszkańców, zapewniając bezpieczeństwo jakie dawały nowoczesne na tamte czasy fortyfikacje bastionowe.

Centralnym punktem miasta jest Rynek Wielki, który do dzisiaj pełni funkcje reprezentacyjne. Oprócz Rynku Wielkiego powstały także rynki Solny i Wodny, gdzie prężnie działał handel. Wielki Rynek otoczony jest bogato dekrowanymi kamienicami w stylu renesansowym. Nad nimi wznosi się ratusz z charakterystycznymi schodami. W roku 1992 zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Obecnie Zamość to około 65 tysięczne miasto, do 1999 roku (przed podziałem administracyjnym) stolica województwa zamojskiego, obecnie stolica powiatu w województwie lubelskim. Oprócz Starego Miasta w Zamościu warto odwiedzić także ZOO, czyli jeden z nielicznych ogrodów zoologicznych we wschodniej Polsce. Zamość stanowi także bramę wyjazdową w kierunku Roztocza oraz Roztoczańskiego Parku Narodowego, a także miejsce tranzytowe prowadzące do przejścia granicznego z Ukrainą - około 60 kilometrów do przejścia w miejscowości Hrebenne. Jest to niezwykle malownicze miasto i ciekawe miejsce w Polsce, warte odwiedzenia o każdej porze roku.

 

 

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.