Kto powiedział, że tylko Bieszczady są dzikie? W Polsce znaleźć można jeszcze całą masę miejsc, w których można wypoczywać naprawdę w zgodzie z naturą, a jednocześnie bezpiecznie. W całym kraju znajdują się parkingi leśne i miejsca biwakowe wyznaczone przez nadleśnictwa. Doskonałym przykładem są okolice Ujsoł na Żywiecczyźnie, gdzie biwak smakuje naprawdę wyśmienicie!

Czas w las — jak znaleźć miejsce na biwak

Zacznijmy od tego, że biwakowanie może mieć przeróżną formę:

- możecie biwakować z namiotem, wędrując od szczytu do szczytu. W takiej sytuacji znaleźć miejsce jest zdecydowanie najłatwiej;

- możecie biwakować, wybierając się na jednodniową wycieczkę – wówczas najlepiej korzystać z miejsc biwakowych, wyznaczonych przez leśniczego, w których często znajduje się także miejsce na ognisko, wiata czy ławostoły;

- możecie wybrać się na weekend z namiotem, przyczepą lub kamperem – wówczas mogą nie wystarczyć już tylko miejsca biwakowe i warto poszukać parkingów leśnych. Również w takich miejscach można spodziewać się wyznaczonego paleniska i piknikowej zabudowy.

Jeśli marzy Wam się biwakowanie, musicie bezwzględnie pamiętać o kategorycznym zakazie palenia ognisk w miejscach do tego niewyznaczonych, a także o konieczności zachowania ciszy. W końcu będziecie przebywać w domu zwierząt. Właśnie dlatego polecam wypoczynek na leśnych biwakach i parkingach, które do tego służą. Zapewnicie w ten sposób bezpieczeństwo i sobie, i lasom. W niektórych miejscach możecie się nawet spodziewać toalety. Jak znaleźć miejsce na biwak? Najlepiej skorzystać ze strony czaswlas.pl.

Biwak w Ujsołach i okolicy

Ujsoły znajdują się na samym południu Polski, blisko granicy ze Słowacją (około 30 km od Żywca). W zasadzie to całkiem blisko „cywilizacji”, a jednak można tu znaleźć niezwykle urokliwe i spokojne miejsca, w których biwak jest tak przyjemny, że aż nie chce się ruszyć z krzesła. Tutejsze biwaki leśne są często położone nad górską rzeką (np. w Złatniej lub na Soblówce) i możecie się tu spodziewać pięknego otoczenia przyrody i zapachów tutejszych roślin. Poza tym – cisza i spokój (oczywiście o ile na biwak nie wybierze się miłośnik muzyki puszczanej z kolumny, ale na szczęście jest to raczej rzadkość).

Czy warto wybrać się na biwak?

Biwak to świetna forma wypoczynku nie tylko dla najmłodszych (las oferuje niezliczoną ilość atrakcji i pomysłów na nowe zabawy dla dzieci). Zapewniam, że w takich miejscach można naprawdę naładować akumulatory i pobyć choć przez chwilę offline, co jest bardzo potrzebne każdemu z nas w tym zabieganym świecie.

Autorka zdjęć i tekstu: Agnieszka Soszka

Góry

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.