Jesień jest chyba najbardziej malowniczą porą roku. Wprawdzie wiosna czaruje świat zielenią i kolorowymi kwiatami, ale barwy drzew, zmieniające się dosłownie każdego dnia mają w sobie niezwykłą moc. Gdzie szukać jesiennej magii? Wszędzie!

Kolorowe góry na jesienny spacer

Bez wątpienia jesień przyciąga turystów w góry. Nic w tym dziwnego, bo szczyty nęcą już z daleka oko złotymi odcieniami liści, a pogoda wydaje się wręcz idealna na dłuższe wędrówki. Rześkie jesienne powietrze i zdecydowanie mniejszy tłok na szlakach, sprzyja zdobywaniu mniej i bardziej znanych szczytów. Czy któreś z pasm górskich są ładniejsze od innych? Skądże! Każdy region jest inny, charakteryzuje się odmienną roślinnością i specyficznym mikroklimatem, ale prawda jest taka, że i majestatyczne Tatry, i zaskakujące Sudety, i magiczne Beskidy są równie piękne. Dziś zapraszam na spacer do tych ostatnich.

Beskidy dla aktywnych

Beskidzkie szlaki należą do dobrze zagospodarowanych. Mnóstwo tu schronisk górskich, a wytyczone ścieżki są na tyle zróżnicowane i rozległe, że bez trudu każdy znajdzie tu szlak na miarę swoich możliwości. Warto pamiętać, że Beskidy są bardzo rozległe i dzielą się na:

  • Beskidy Zachodnie (np. Beskid Śląski, Żywiecki, Sądecki),
  • Beskidy Środkowe (np. Beskid Niski),
  • Beskidy Wschodnie (w tym Bieszczady Zachodnie).

Najbardziej popularne szczyty Beskidów to Skrzyczne oraz Babia Góra, których przedstawiać nie trzeba. Co więcej, miłośnicy rowerów także znajdą tu szereg tras o różnym stopniu trudności oraz dobrze przygotowane Enduro Trails.

Beskidy i odprężająca jesień

Jeśli wolisz spokojniejsze formy wypoczynku, Beskidy także przed Tobą stoją otworem. Na górskie szczyty wjedziesz kolejkami (np. kolej gondolowa na Szyndzielnię w Bielsku-Białej, wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne w Szczyrku czy kolej linowa na Górę Parkową w Krynicy-Zdroju), aby bez trudu móc podziwiać ze szczytu panoramę gór. W Ustroniu możesz także wjechać na Równicę autem, skąd warto wybrać się na spacer szczytami, albo zwyczajnie zrelaksować się, napawając pięknymi widokami. A jeśli z kolei lubisz spacery po równym (no, prawie), koniecznie odwiedź Bielsko-Białą, aby przejść się Doliną Wapienicy.

Jesienne spacery to świetna okazja do delektowania się pięknem natury i podziwianiem koła przemian, jakie każdego roku nam oferuje. Nie trzeba być wytrawnym piechurem ani wyczynowym kolażem. Jesienny spacer w górach będzie wszędzie cieszył oczy i dodawał energii, którą warto zmagazynować przed zimą.

Autorka zdjęć i tekstu: Agnieszka Soszka

Góry

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.