Okiennik Wielki- to imponująca 30 metrowa skała z wielkim naturalnym "oknem" o wymiarach ok. 7x5 metrów, oraz grupa przyległych mniejszych skał wapiennych. Okiennik znajduje się niedaleko miejscowości Piaseczno. Najłatwiej tu dojechać z drogi nr 78 skręcając w Żerkowicach na Skarżyce. Przed tablicą z nazwą miejscowości skręcamy w prawo w drogę gruntową, która prowadzi nas na parking pod samym Okiennikiem. 

Istnieją podania wzmiankujące o Janosiku, który miał ukryć tu swoje skarby a także o XIX-wiecznym innym rozbójniku, który miał zamieszkiwać znajdująca się poniżej "okna" jaskinię. W 1921 roku w owej jaskini odkryto krzemienne narzędzia z okresu środkowego paleolitu, a obecnie Okiennik jest miejscem bardzo dobrze znanym, przede wszystkim osobom ze środowiska wspinaczkowego. Swoich sił próbują tutaj zarówno początkujący jak i ekstremaliści o czym można się przekonać odwiedzając to miejsce w sezonie letnim.

 

 

Autorka zdjęć oraz tekstu :

Katarzyna Krajewska

Strona autorki - www.fotofiszka.eu

Góry

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.