Śnieżka– najwyższy szczyt w Karkonoszach 1602 m n.p.m.i jednocześnie w całych Sudetach, góruje nad Kotliną Jeleniogórską tłumnie odwiedzana w lecie, w okresie zimowym często staje się pustelnią, kiedy to z uwagi na warunki atmosferyczne staje się szczytem trudnym do zdobycia.

Śnieżkę cechują bardzo surowe warunki, zbliżone do tych za kołem podbiegunowym: niskie temperatury, porywiste wiatry oraz obfite opady deszczu i śniegu. Charakterystycznym elementem jest także mgła, która występuje tu przez ponad 300 dni w roku, jednak przy sprzyjających warunkach widoczność sięga nawet 200 km.Śnieżka jest miejscem gdzie można obserwować rzadko gdzie indziej spotykane zjawiska meteorologiczne jak ognie św Elma, widmo Brockenu, czy Glorię. 

Na szczycie Śnieżki znajduje się Obserwatorium Wysokogórskie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z 1974. Systematyczne obserwacje meteo na Śnieżce, trwają nieprzerwanie od 1880 roku. Obok Obserwatorium znajduje się kaplica św. Wawrzyńca z 1665. Nie ma tu schroniska w związku z tym nie ma również możliwości nocowania turystów.

W roku 2001 na prowadzącej czeską stroną szczytu ścieżce zwanej Trawersem odsłonięto obelisk, upamiętniający ofiary katastrofy lotniczej samolotu Junkers, który rozbił się tu w lutym 1945.

 

Autorka zdjęć oraz tekstu :

Katarzyna Krajewska

Strona autorki - www.fotofiszka.eu

Góry

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.