Przełęcz Przegibek (663m) - przełęcz w Grupie Magurki Wilkowickiej w Beskidzie Małym, pomiędzy szczytami Sokołówka i Przegibek, stanowi najwyższy punkt drogi łączącej Bielsko-Białą z Międzybrodziem Bialskim. 

Przełęcz jest dobrym punktem początkowym na piesze wędrówki- krzyżują się tutaj szlaki na pobliskie szczyty; Magurkę Wilkowicką, Czupel i Chrobaczą Łąkę. Dojeżdżając z Bielska można zostawić samochód na dużym bezpłatnym parkingu, przy którym znajduje się też karczma “Gawra”. Ciekawym obiektem przy parkingu jest mała kapliczka z figurką Chrystusa Frasobliwego z wygrawerowaną datą 1858 roku oraz pomnik Ofiar Wojny.


Radosław Truś w swoim Przewodniku “Beskid Mały.”
(Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”2008.) napisał :
“W czasie II wojny światowej Niemcy przygotowywali ten rejon do obrony. W 1943 r. od przełęczy aż po szczyt Magurki Wilkowickiej wykopali system rowów strzeleckich. Wykorzystywali do tego przywiezionych ze Śląska mężczyzn niemieckich, którzy niezdolni byli do służby wojskowej, mieszkańców Ponikwi, pracowników leśnych i robotników z zakładów w Bielsku Białej. Gdzieniegdzie dostrzec jeszcze można pozostałości tych rowów”

Miejsce to ma wybitne walory turystyczne zarówno latem jak i zimą, jest godne polecenia każdemu miłośnikowi przyrody. Beskidzkie szlaki cechują się bogactwem zieleni oraz przepięknymi rozległymi widokami. Zimą można skorzystać z sieci tras biegowych-narciarskich.

 

Autorka zdjęć oraz tekstu :

Katarzyna Krajewska

Strona autorki - www.fotofiszka.eu

Góry

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.