Miłośnicy pienińskich ciekawostek, którzy pragną uzupełnić swoją wiedzę na temat walorów przyrodniczych i kulturowych tego rejonu, powinni koniecznie odwiedzić pawilony Pienińskiego Parku Narodowego. Są rozmieszczone w pięciu miejscach, w których często pojawiają się turyści, czy to w drodze na szlak, czy udając się na spływ tratwą flisacką. Znajdziemy je w miejscowościach: Szczawnica (okolica Schroniska PTTK Orlica), Sromowce Niżne (nieopodal Schroniska PTTK Trzy Korony), Sromowce Kąty (koło początkowej przystani spływu), Krościenko nad Dunajcem (budynek dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego) i Czorsztyn (niebieski szlak przez hale Majerz).

Jednym z ważniejszych zadań tych obiektów jest przygotowanie turystów do wejścia na teren chroniony, jakim jest Pieniński Park Narodowy. Wystawy znajdujące się w pawilonach w sposób obrazowy i przystępny zapoznają ze sposobami ochrony pienińskiej przyrody. Ważnym elementem są eksponaty przybliżające historię rejonu. Uwagę wszystkich zwiedzających przykuwa ogromna makieta przedstawiająca ukształtowanie terenu wraz z najbardziej rozpoznawalnymi szczytami. Ciekawym urozmaiceniem są ogródki z charakterystycznymi w tym rejonie roślinami.

Wystawy, które czekają na turystów w pawilonach:

  • „Jak powstał współczesny krajobraz Pienin, dlaczego i jak go chronimy”
  • "Ekosystemy leśne Pienin”
  • „Ekosystemy łąkowe i pastwiskowe Pienin”
  • „Ekosystemy naskalne Pienin” oraz wystawa etnograficzna ze zbiorów p. Stefanii Baszakowej,
  • Ekosystem Dunajca oraz historia flisactwa w Pieninach"

Wstęp na teren obiektów jest bezpłatny, oprócz pawilonu w Krościenku. Pracownicy pawilonów chętnie udzielają informacji turystycznej, możemy u nich zakupić także mapy, przewodniki, książki o tematyce związanej z Pieninami oraz pamiątki.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

Chronione formy przyrody

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.