Jeżeli marzy się Wam odpoczynek, a zarazem cenicie sobie zabawę w bezpośrednim kontakcie z przyrodą, to koniecznie musicie odwiedzić miejscowość Dobrzyca w województwie zachodniopomorskim, gdzie mieszczą się Ogrody Hortulus Spectabilis. Ten zespół ogrodowo-parkowy jest stosunkowo nową atrakcją, działającą od 2014 roku.

Ogrody

Na ponad 35 ha znajdziemy liczne ogrody o różnej tematyce oraz stylistyce. Zasadzono tutaj kilkadziesiąt tysięcy krzewów oraz drzew. W ogrodzie znajdziemy cztery rosaria, partery bukszpanowe, rabaty bylinowe oraz ogrody węzłowe. Ci, którzy cenią sobie brak symetrii, zachwycą się na pewno ogrodem Dzikich Topiarów, gdzie dominują fantazyjne formy i kształty. Fani sztuki odnajdą tutaj klasyczne rzeźby, Minimalistyczną Galerię Ogrodową oraz liczne elementy małej architektury. Ogrody sięgają także do celtyckich wierzeń - inspirując się kulturą Celtów - powstał Ogród Kalendarza Celtyckiego, gdzie możemy znaleźć swojego patrona w postaci drzewa. Wrażliwi na energię płynącą z kamieni powinni koniecznie odwiedzić Kamienny Krąg, gdzie odpowiednio dobrano 16 głazów, a każdy emituje zupełni inną energię. Punktem na mapie całego kompleksu, który robi niesamowite wrażenie, jest Ogród 4 Pory Roku – podzielony na cztery mniejsze ogrody, gdzie każdy z nich przedstawia inną porę roku.

Labirynt i wieża

Na tych, którzy pragną odrobiny przygody i lubią rozwiązywać łamigłówki czeka gwóźdź programu – labirynt o powierzchni 1 ha. Największy na świecie labirynt grabowy w zależności od pory roku prezentuje zupełnie inne oblicze. Już przechodząc parę metrów w jego głąb bardzo łatwo stracić orientację, dlatego pamiętajmy, aby wraz z biletem zakupić plan labiryntu. Możemy także wziąć udział w plenerowej zabawie Labirynt Mocy, gdzie podzieleni na dwie drużyny – Słowian i Germanów – będziemy zbierać pieczątki na kartach ukrytych w labiryncie. Jeśli cierpimy na klaustrofobię i nie chcemy zdecydować się na kluczenie wśród zielonych korytarzy, tę niezwykłą atrakcję możemy podziwiać z 20 - metrowej wieży widokowej, która znajduje się w jego centrum.

Ważne informacje

Ogrody czynne są od wtorku do niedzieli, a zakupiony bilet obowiązuje cały sezon. Na terenie kompleksu znajdziemy bezpłatny parking. Po całym terenie mogą poruszać się osoby na wózkach inwalidzkich. Czas zwiedzania od 3 do 5 godzin.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

Chronione formy przyrody

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.