Pozostałości po prastarej puszczy rozciągającej się w średniowieczu między Przemszą a Krakowem, obejmują powierzchnię około 2600 ha. Ten kompleks leśny położony jest w Małopolsce, w powiecie Krakowskim na dnie Rowu Krzeszowickiego. Najbliżej do puszczy mają mieszkańcy Krzeszowic oraz Chrzanowa. Jest doskonałym miejscem na rower, nordic walking, spacery, a zimą na biegówki.

Kilka praktycznych informacji

  • W puszczy znajdziecie kilka parkingów, niestety ze względu na swoją popularność miejsca parkingowe szybko się zapełniają. Jeżeli pragniecie nacieszyć się samotnością, warto przyjechać rano.
  • Zaraz obok parkingów znajdziecie wygodne drogi, więc spacer w puszczy jest dobrym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi w wózkach. Ścieżki są dość szerokie, nachylenie terenie jest minimalne.
  • Na asfaltowych alejkach obowiązuje zakaz ruchu samochodów i innych pojazdów (oczywiście z wyłączeniem rowerów).
  • Poruszając się oznakowanymi szlakami, możemy dostać się do Trzebini, Dulowej, Woli Filipowskiej.
  • Dla spragnionych odpoczynku – przy szlakach znajdziemy drewniane stoliki z ławkami. Wejście na teren puszczy jest bezpłatny.

Ciekawe miejsca w Puszczy Dulowskiej i tuż obok
Na pewno na uwagę zasługują dwa urokliwe stawy – Czarny i Wroński. Pierwszy z nich jest dość dobrze ukryty, dlatego warto wkleić w Mapy Google te współrzędne GPS: 50°06’07.4″N 19°37’27.1″E , które doprowadzą nas nad sam brzeg. Czarny Staw to miejsce niezwykle klimatyczne, oddalone od głównych szlaków. Znajdziemy tam drewniane ławki. Staw Wroński jest niezwykle popularnym miejscem, zwłaszcza od momentu przebudowy, dzięki której powstały ścieżki pieszo-rowerowe, tablice informacyjne, pomosty i altany. Przy stawie znajdziemy parking, a nawet mały punkt gastronomii. Wprawne oko, może nad stawem poszukać żółwi oraz kaczek.  Na pewno będąc w Puszczy Dulowskiej warto wybrać się na ruiny Zamku Tenczyn w Rudnie, które są na wyciągnięcie ręki. Z zamkowych punktów widokowych jest doskonały widok na okolice. Kolejnym ważnym punktem na mapie jest Zalew Chechło, który jest zwieńczeniem niebieskiego szlaku prowadzącego z Rudna. Nad zalewem czekają na nas odnowiona plaża oraz centrum wypoczynkowe, w którym znajdziemy sanitariaty, molo, place zabaw oraz punkty gastronomii. W północno-zachodniej części puszczy możemy znaleźć ciekawą Ścieżkę Przyrodniczo-Leśną.     

Fauna i flora

W puszczy znajdziemy wiele gatunków zwierząt. Na szczególną uwagę zasługują bobry, których działalność można zauważyć na pniach drzew. Budowane przez nie żeremia i tamy, sprawiają, że puszcza nabiera baśniowego wyglądu. To dzięki nim powstają rozlewiska i podmokłości, nad którymi unosi się o poranku tajemnicza mgła. W tych miejscach znajdziemy też wspaniałe paprocie i mchy. Niektóre z paproci osiągają niesamowitą wysokość. Ponadto znajdziemy dziki, sarny, jelenie, łosie i wcześniej wspomniane żółwie.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

Chronione formy przyrody

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.