Jeszcze parę dekad temu wyjazdy na święta brzmiały jak abstrakcja. No bo jak? Bez rodziny, tradycji i 12 potraw? Dziś na taką formę spędzania świąt decyduje się coraz więcej osób i o dziwo da się pogodzić pasję podróżowania z rodzinną atmosferą i szacunkiem dla obyczajów.

Święta poza domem to nadal święta

Nie ważne jak, ważne z kim. Święta poza domem mogą być tak samo uroczyste, jak te tradycyjne. Ofertę wyjazdów świątecznych znajdziecie chyba w każdym zakątku Polski, a tylko od Was i grubości Waszego portfela zależy, jak ostatecznie będą wyglądały.

Zorganizowane pakiety świąteczne

To najprostsza, ale i najdroższa opcja. Pakiety pobytowe to zazwyczaj około 4-dniowe pobyty z wyżywieniem, w skład których wchodzi także uroczysta kolacja wigilijna. Zazwyczaj wieczerza utrzymana jest w duchu tradycji katolickich, zatem możecie się spodziewać 12 dań z uwzględnieniem potraw regionalnych. Tego typu wyjazdy organizowane są przez pensjonaty, hotele, schroniska górskie i gospodarstwa agroturystyczne. Stąd także będą brały się różnice cen. Zdecydowaną zaletą gotowych pakietów świątecznych jest… święty spokój. O nic się nie martwicie i idziecie na gotowe. Takie święta naprawdę mogą być prawdziwie radosne i rodzinne, bo unikamy wielu prozaicznych problemów. Minusy? Istnieje ryzyko, że tradycje, według których urządzone będą święta na wyjeździe, będą różnić się od Waszych.

Święta po swojemu na wyjeździe

Jeśli zorganizowana wigilia Wam nie odpowiada – nic straconego. Możecie poszukać domku, apartamentu czy kwatery z dostępem do kuchni i przygotować sobie wieczerzę według własnych upodobań. To złoty środek, bo nadal święta będą dokładnie takie, jak lubicie, a jednocześnie będziecie w jakimś atrakcyjnym miejscu na mini wakacjach. To także dobre rozwiązanie pod względem finansów, ponieważ pobyt w okresie świątecznym bez wyżywienia będzie nieporównanie tańszy, niż pakiet świąteczny w hotelu. Minus? Trzeba samemu wszystko upichcić, ale z drugiej strony, wspólne przygotowywanie potraw może być także bardzo przyjemne.

O czym pamiętać wyjeżdżając na święta?

Święta to święta i większość lokali gastronomicznych nie pracuje lub działa w bardzo ograniczonym czasie. Jeśli zatem wybieracie się w świąteczną podróż, powinniście zdecydować się na pakiet świąteczny z wyżywieniem, albo przed wyjazdem zadbać o produkty potrzebne do przygotowania świątecznych posiłków. W przeciwnym razie mogą pozostać Wam świąteczne zakupy na stacji benzynowej, a to już niezbyt nastrojowa opcja 😉

Autorka zdjęć i tekstu: Agnieszka Soszka

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.