Władysławowo to jedno z najbardziej popularnych miejsc wakacyjnych na polskim wybrzeżu. Nic w tym dziwnego, ponieważ to niewielkie miasteczko oferuje turystom świetnie przygotowaną infrastrukturę, posiada piękne, szerokie plaże i chętnie opowiada historię sukcesu niegdyś niewielkiej wioski rybackiej.

Władysławowo: co zwiedzić?

Historia Władysławowa sięga XII w. i Wielkiej Wsi, na bazie której powstało dzisiejsze miasto, liczące około 10 tys. mieszkańców. Istotna w historii miasta jest postać generała Hallera, który właśnie tutaj 11 lutego 1920 roku wsiadł na pokład rybackiego kutra i dokonał zaślubin Polski z morzem (oficjalne zaślubiny miały miejsce dzień wcześniej w Pucku, ale to tu po raz pierwszy od 123 lat na Bałtyku powiała biało-czerwona flaga). Będąc we Władysławie, koniecznie należy wybrać się na spacer do portu, gdzie znajduje się ogromny historyczny mural pt. „Historia w morzu rozpoczęta”, przedstawiający najważniejsze wydarzenia, ukazujące rozwój miasta.

Ponadto przy ul. Morskiej znajduje się dawny dom generała, a dziś muzeum nazywane Hallerówką. Zastanawiając się, co zwiedzić we Władysławowie warto zajrzeć na stronę miasta, które dla turystów przygotowało nie tylko ciekawe przewodniki, ale także gry terenowe (szlak rybek i tajemnica parku) i szlak „Poznaj historię” (w wybranych miejscach można odnaleźć kody QR do audiobooków o historii Władysławowa).

Władysławowo i okolice — atrakcje

Jedną z najbardziej znanych atrakcji Władysławowa jest Aleja Gwiazd Sportu, która od 2000 roku upamiętnia wybitnych polskich sportowców wszystkich dyscyplin. Ponadto podziwiać tu można także pomnik „Korona Himalajów”, na którym znajdują się nazwiska polskich himalaistów. Innym charakterystycznym miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić, jest Wieża Domu Rybaka, z której rozpościera się przecudny widok na Władysławowo i okolicę. Widać, tu jak na dłoni port (jeden z największych na polskim wybrzeżu), a także półwysep helski.

Oczywiście wokół nie brakuje całej masy komercyjnych atrakcji, ale warto także wspomnieć, że w pobliskiej Jastrzębiej Górze znajduje się latarnia morska. Władysławowo jest zresztą świetnie skomunikowane także z Helem i Trójmiastem, dokąd można dojechać pociągiem.   

Władysławowo: czy warto jechać?

Tak! Zdecydowanie warto jechać do Władysławowa i to nawet poza sezonem. Jeśli zabraknie Wam pomysłów na spędzanie wolnego czasu, koniecznie odwiedźcie tutejszy punkt informacji turystycznej, gdzie przesympatycznie pracownicy podpowiedzą, co warto zobaczyć w okolicy.

Autorka zdjęć i tekstu: Agnieszka Soszka

 

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.