Historia karmelitów bosych w Polsce sięga już początków XVII wieku. Nieopodal małego podkrakowskiego miasteczka Krzeszowice zostały zakupione, przez Agnieszkę z Tęczyńskich Firlejową, wsie: Żbik, Siedlec, Paczółtowice. Natomiast w Czernej ufundowała, dziś już zabytkowy,  klasztor karmelitów bosych. Stanowi on jeden z ważniejszych punktów na mapie zabytków sakralnych Polski. Rok rocznie przybywają tutaj pielgrzymi , aby się pomodlić w ciszy i skupieniu, odbyć drogę krzyżową lub poznać historię zakonu.

Muzeum działające w domu Pielgrzyma jest dość niewielkich rozmiarów. Od 2014 roku zostało urządzone w nowoczesny sposób, stając się muzeum multimedialnym. Historie ojców karmelitów możemy poznać zarówno za pomocą obrazu, jak i dźwięku. A jest o czym opowiadać – najazdy wojsk szwedzkich, moskiewskich czy saskich, kryzys w czasie zaborów czy męczeństwo ofiar II wojny światowej. Nie pominięto w ekspozycjach także aspektów życia  zakonników, dlatego znajdziemy tam przedmioty codziennego użytku oraz pamiątki.

Rozpoczynając zwiedzanie muzeum wkraczamy w świat biblioteki. Panuje tam przyjemny półmrok, a w tle rozbrzmiewa klasztorna muzyka. Znajdziemy tam ręcznie przepisywane modlitewniki oraz przedmioty, które ofiarowała klasztorowi ich fundatorka. Na dotykowych monitorach, które wtapiają się w przestrzeń biblioteczną możemy odczytać dokumenty związane z powstaniem klasztoru oraz nadaniem mu przywilejów. Na szczególną uwagę zasługuje spory zbiór przedmiotów codziennego użytku, takich jak: lampki, przybory do pisania czy buty. Ciekawostką są spisy gestów, które zastępowały słowa – w końcu eremitów obowiązywało milczenie. Warto przyjrzeć się także pamiątkom związanym ze św. Rafałem Kalinowskim, który był przeorem klasztoru, powstańcem i został zesłany na Syberię. Ostatnim punktem zwiedzania jest sala, w której jest wyświetlany film prezentujący codzienne życie zakonników.

Zwiedzając muzeum mamy wrażenie, że wkraczamy całym sobą w pewną historię. Wszystko dzięki niesamowitemu klimatowi uzyskanemu przez połączenie światła, cieni, muzyki i kształtów. Wystawa pozwoli nam pogłębić  wiedzę na temat duchowości karmelitańskiej i zatrzymać się na chwile w pędzącym dziś świecie.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

DodajArtykul

Zabytki

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.