Miejsce, które powinien odwiedzić każdy miłośnik historii oraz licznych ciekawostek, znajduje się w samym centrum Krakowa. Przy ulicy Senackiej 3, w starym zespole poklasztornych i powięziennych budynków św. Michała możemy odkryć tajemnice dotyczące terenów Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy. Na szczególną uwagę zasługują mumie ludzkie i zwierzęce z Egiptu oraz zbiór zabytków peruwiańskich. Łącznie w zbiorach muzeum, które działa już od 1850 roku, możemy znaleźć ponad 773 000 muzealiów. Warto wspomnieć, że Muzeum Archeologiczne w Krakowie jest najstarszym muzeum w Krakowie.

Muzeum składa się z kilku sal, w których znajdziemy wystawy:

- Bogowie starożytnego Egiptu,

- Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski,

- Peruwiańskie zbiory Władysława Klugera,

- Dzieje najstarsze i stare Muzeum Archeologicznego w Krakowie,

- Baba Połowiecka ze Stadnicy.

Uwagę wszystkich zwiedzających najbardziej przyciągają  sarkofagi i mumie, w tym mumie zwierząt. Ale oprócz nich coś dla siebie znajdą wielbiciele garncarstwa, monet, makiet oraz tego, jak ubrania ludzi zmieniały się na przestrzeni wieków.  Jeśli chcemy wybrać się na zwiedzanie wraz z dziećmi, to warto pamiętać o tym, że w salach panuje półmrok. Świetną atrakcją, nie tylko dla najmłodszych są stanowiska z rekonstrukcjami dawnych przedmiotów. Wśród nich możemy znaleźć miecze, łuki, naczynia, grzebień oraz biżuterię.

Muzeum w swojej ofercie ma ciekawe zajęcia edukacyjne dla dzieci, grup zorganizowanych, dorosłych, a nawet możliwość zorganizowania urodzinowych warsztatów dla najmłodszych. Na stronie internetowej znajdziemy opcje wirtualnego zwiedzania placówki.

Najważniejsze informacje:

- muzeum jest czynne we wtorki i czwartki od 09:00-17:00, środy i piątki od 09:00-16:00, a w soboty i niedziele od 11:00-16:00. W poniedziałki muzeum jest nieczynne.

- w obiekcie znajdziemy ścieżki naprowadzające dla osób z niepełnosprawnością wzroku oraz dotykowe plany wystaw z napisami w alfabecie Brajla.

- niestety ze względu na liczne schody pomiędzy poszczególnymi pietrami placówka nie jest dostosowana do osób z wózkami oraz osób z niepełnosprawnościami.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

Zabytki

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.