Bywały takie czasy w dziejach Polski, że możni panowie (o paniach historia milczy) posiadali własne wsie, a nawet zakładali prywatne miasta. Jednym z tak możnych i bogatych dostojników był wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski. To właśnie on w 1617 roku założył Zabrzydów, jeden z ośrodków miejskich dzisiejszej aglomeracji krakowskiej.

Lokalizacja nie była przypadkowa – już wcześniej krakowski dostojnik ufundował tutaj klasztor i zespół kaplic Dróg Męki Pańskiej, tzw. kalwarię. Można powiedzieć, że Zebrzydowice miały służyć obsłudze wzmożonego ruchu turystycznego w regionie. O tym, jak ten był duży, świadczy fakt, że miasteczko miało swoje prawa i obowiązki, jak każdy ośrodek miejski ale też przywileje. Określone były również jego granice, a charakterystyczny typ zabudowy został zachowany częściowo do dzisiaj.

Zakładając Zabrzydowice czyli dzisiejszą Kalwarię Zebrzydowską, Mikołaj z pewnością nie brał pod uwagę walorów turystycznych miejsca wynikających z jego położenia.  A to jest niewątpliwie urokliwe. Miasto położne na styku Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego, w kotlinie rzeki Skawinki jest punktem wyjścia na liczne szalki turystyczne.  Z Kalwarii wyruszyć można na wycieczki piesze i rowerowe do Makowa, na Koskową Górkę czy nawet do Myślenic lub do pobliskiej Lanckorony. Wędrówką sprzyja krajobraz – łagodne wzniesienia z o mocnym zalesieniu aż zachęcają do spędzenia czasu w tej miejscowości. A tym, którzy na odwiedzenie tego interesującego miejsca mają tylko jeden dzień musi wystarczyć spacer po rynku, wizyta w kompleksie klasztornym i jeśli starczy czasu w pawilonach Cechu Rzemiosł, wszak ze stolarskiego rzemiosła kiedyś Kalwaria słynęła, a do dzisiaj organizowane są tam słynne Targi Meblowe.

 

Autorka zdjęć i tekstu - Bogusława Bandyk

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.