Agat to półszlachetny minerał zbudowany z  kolorowych, wstęgowo ułożonych warstw. Występuje w tak egzotycznych miejscach jak Urugwaj, Namibia czy Republika Malgaska. Można go jednak znaleźć nieco bliżej, na Dolnym Śląsku. Szczególnie licznie występuje latem, w Lwówku Śląskim. Ma tam wtedy nawet swoje święto – Lwóweckie Lato Agatowe.

W połowie lipca to dolnośląskie miasteczko mieni się wszystkimi „mineralnymi” kolorami, a miłośnicy kamieni mogą oglądać, dotykać i podziwiać bez końca. Imprezie towarzyszą liczne wystawy i koncerty, jednak najważniejszym jej elementem jest giełda minerałów, a dla najmłodszych – Parada Poszukiwaczy Skarbów.

Lwówek ma jednak do zaoferowania o wiele więcej i zachwyci z pewnością nie tylko pasjonatów agatów. Chętnie zajrzą tutaj miłośnicy pieszych wędrówek, a to za sprawą Lwóweckiej Szwajcarii. Położona na południe od miasta piaskowcowa formacja skalna będąca częścią Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, niewiele odbiega od swojego niemieckiego pierwowzoru. Spacer wśród labiryntu skał i stromych uskoków jest nie lada wyzwaniem ale też niezapomnianym doświadczeniem. Na przejście całego traktu potrzeba około 40 minut, a na trasie znajdują się liczne stanowiska edukacyjne, stworzone z myślą o najmłodszych piechurach.

Dla tych starszych, Lwówek ma jeszcze inną atrakcję. Jest nią Muzeum Browarnictwa.  W dawnym browarze zgromadzono blisko 400 eksponatów zawiązanych z produkcja piwa. To interesujące miejsce można oczywiście zwiedzać. Turyści są mile widziani w dni powszednie, od 08:00 do 16:00. Wystarczy zakupić bilet i mieć ukończone osiemnaście lat. Dodatkową atrakcją może być również degustacja wyrobów. Po niej agaty będą jeszcze piękniejsze.

 

Autorka zdjęć i tekstu - Bogusława Bandyk

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.