Ukąszenia owadów mogą być bardzo uciążliwe, a w niektórych przypadkach nawet niebezpieczne dla zdrowia. Mogą powodować ból, świąd, obrzęk, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych w przypadku boreliozy przenoszonej przez kleszcze. Dlatego tak ważne jest, aby stosować środki odstraszające owady, zwłaszcza podczas przebywania na świeżym powietrzu, w szczególności w okresie letnim.

Rodzaje repelentów

Na rynku dostępne są różne rodzaje repelentów, które różnią się między sobą składem, sposobem aplikacji i skutecznością.

 • Repelenty chemiczne są najskuteczniejszymi środkami odstraszającymi owady. Zawierają w swoim składzie substancje czynne, które działają na układ nerwowy owadów, powodując, że tracą one orientację i oddalają się od źródła zapachu. Najczęściej stosowanymi substancjami czynnymi w repelentach chemicznych są:
 • DEET (N,N-dietylo-m-toluamid) – najbardziej skuteczna substancja odstraszająca owady, stosowana w stężeniach od 5 do 30%. Najmocniejsze repelenty na komary w swojej ofercie mam marka Mugga
 • Ikarydyna (pikarydyna) –  alternatywa dla DEET, stosowana w stężeniach od 10 do 20%.
 • IR3535 – substancja o niskiej toksyczności, stosowana w stężeniach od 10 do 30%.
 • Repelenty naturalne zawierają w swoim składzie olejki eteryczne pozyskiwane z roślin, które działają odstraszająco na owady. Najczęściej stosowane olejki eteryczne to:
 • olejek cytronelowy
 • olejek lawendowy
 • olejek z mięty pieprzowej
 • olejek eukaliptusowy
 • olejek bazyliowy
 • olejek z paczuli

Repelenty naturalne są mniej skuteczne niż repelenty chemiczne, ale są bezpieczniejsze dla zdrowia. Nie zawierają substancji toksycznych, dlatego mogą być stosowane przez dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Sposób stosowania repelentów

Repelenty należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się na opakowaniu. Zazwyczaj zaleca się nakładanie repelentu na odsłonięte części ciała, w tym twarz, szyję, uszy, ręce i nogi. Należy unikać kontaktu repelentu z oczami i ustami.

Repelenty należy aplikować co 2-4 godziny, w zależności od warunków atmosferycznych. W przypadku intensywnego wysiłku fizycznego lub kąpieli w wodzie repelent należy nałożyć ponownie po krótszym czasie.

Repelenty dla dzieci i kobiet w ciąży

Dzieci i kobiety w ciąży powinny stosować repelenty z naturalnymi składnikami. W przypadku dzieci poniżej 2. roku życia należy stosować repelenty tylko w razie konieczności, pod ścisłą kontrolą osoby dorosłej.

Urządzenia ultradźwiękowe przeciwko owadom

Na rynku dostępne są również urządzenia ultradźwiękowe, które emitują dźwięki o częstotliwości niesłyszalnej dla człowieka, ale słyszalnej dla owadów. Dźwięki te mają odstraszać owady.

Niestety, badania naukowe nie potwierdziły skuteczności urządzeń ultradźwiękowych w odstraszaniu owadów. W przeprowadzonych badaniach nie wykazano znaczącej różnicy w liczbie ukąszeń owadów u osób używających urządzeń ultradźwiękowych oraz osób nieużywających tych urządzeń.

Podsumowanie

Repelenty to skuteczny sposób na ochronę przed ukąszeniami owadów. Przy wyborze repelentu należy wziąć pod uwagę wiek i stan zdrowia osoby, która będzie go stosować.

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.